ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

باگی در IOS و جوانی که با سو استفاده از آن برای مراکز امداد ۹۱۱ آمریکا دردسرساز شد!

+

مرکز فوریت‌های امدادی ایالت آریزونا که مانند دیگر ایالت‌های آمریکا با شماره تلفن ۹۱۱ شناخته می‌شوند، در طول امروز با یک کابوس روبه‌رو شد، حدود ۱۰۰ تماس بی‌مورد با قصد مزاحمت، یا به اصطلاح حمله تلفنی، همگی در عرض چند دقیقه با این مرکز برقرار شده است.

کاراگاهان پلیس پس از بررسی دریافتند که عامل همه این تماس‌های فیک و بی‌هدف که ایجاد مزاحمت کرده و موجب شده‌ افرادی که واقعا نیاز به امداد داشته‌اند در عرض این چند دقیقه نتواند تماسی با این مرکز برقرار کنند، یک لینک در توییتر بوده که توسط شخصی به اسم Meetkumar Hiteshbhai Desai توییت شده است. بعد از پی بردن به این موضوع، پلیس این شخص را دستگیر کرده است. اما اینکه این موضوع چه ربطی به دنیای تکنولوژی و به خصوص گوشی‌های موبایل دارد، به یک باگ در آی‌فون ها بر می‌گردد که طبق اعترافات شخص دستگیر شده، کمی دستکاری کردن این باگ، گوشی را مجبور به برقراری تماس تلفنی با یک شماره خاص می‌کند!

شخص دستگیر شده در اظهارات خود گفته که توانسته با دستکاری یک باگ در سیستم عامل IOS آی‌فون‌ها توسط کدهای جاوا اسکریپت، این گوشی‌ها را مجبور به برقراری تماس تلفنی بکند. برخی دارندگان و کاربران گوشی‌های آی‌فون گزارش کرده‌اند که پس از باز کردن این لینک مخرب، گوشی آنها خود به خود با شماره ۹۱۱ تماس گرفته است. یکی از این کاربران در توییتر خود نوشته که پس از باز کردن این لینک، گوشی آی‌فون وی حدود ۱۹ بار با شماره ۹۱۱ تماس برقرار کرده است.

apple-iphone-users-who-click-on-a-malicious-link-end-up-calling-9-1-1-multiple-times2-jpg

Desai در حالی که می‌خندیده، به پلیس گفته که صرفا خواسته یک باگ نه چندان مخرب و خطرناک را به نمایش بگذارد تا افراد بیشتری از آن باخبر شوند،. جالب‌تر اینکه Desai گفته یک لینک مشابه دیگر هم دارد که به محض باز کردن آن، گوشی هنگ کرده و خاموش و روشن می‌شود، در حالی که تماس با ۹۱۱ یکی دیگر از اثرات آن است. بیشتر به نظر می‌رسد که تلاش وی برای خودنمایی بوده و با این کار می‌خواسته خود را به عنوان یک هکر در جامعه معرفی کند، اما اکنون که دستگیر شده است، با سه اتهام قضایی روبه‌رو است که بابت هر کدام جزایی در پیش خواهد داشت.

apple-iphone-users-who-click-on-a-malicious-link-end-up-calling-9-1-1-multiple-times-jpg

مراجع مربوطه مثل اداره پلیس و کلانتر منطقه اضافه کرده که از چند ایالت دیگر و از مرکز ۹۱۱ هم طبق، استعلاماتی که صورت گرفته، کاشف به عمل آمده که این باگ در مناطق دیگری مثل کالیفرنیا هم برای این مرکز امداد دردسر ساز شده است. کلانتر منطقه گفته با این که باگ و لینکی که مجرم مورد نظر منتشر کرده، به خودی خود خطرناک نیست، اما اثرات و عواقب آن موجب مشغول شدن تلفن مراکز امداد گشته و این باعث شده کسانی که واقعا نیاز به امداد داشته‌اند، نتوانند با این مرکز تماس داشته باشند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.