ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

شرکت تسلا نسخه ۶۰D مدل اکس را معرفی کرد

+

تسلا اکنون نسخه‌ای ارزان قیمت‌تر از خودروی SUV مدل اکس (Model X) را معرفی کرده که نسبت به مدل اکس معمولی، امکانات کم‌تری دارد و در بخش محصولات پایین یا میان‌رده این شرکت قرار می‌گیرد. تسلا در ماه ژوئن نسخه‌ای ارزان قیمت‌تر مدل اس (Model S) را معرفی کرده بود و حالا همین کار را با مدل اکس کرده است. نام این خودروی جدید، مدل اکس ۶۰D است و قیمت آن از ۷۴ هزار دلار شروع می‌شود و اگر با آپشن‌های مختلف سفارش داده شود، ممکن است قیمتش تا ۱۰۰ هزار دلار نیز افزایش یابد.

سرعت مدل اکس ۶۰D می‌تواند ظرف مدت ۶ ثانیه از ۰ به ۹۶ کیلومتر بر ساعت برسد و حداکثر سرعت آن نیز ۲۰۹ کیلومتر بر ساعت اعلام شده است. از نظر مشخصات نیز این خودرو به مدل اکس ۷۵D شباهت بسیاری دارد و تفاوت آن‌ها عمدتاً در رده قیمتی خواهد بود. ۷۵D یکی دیگر از نسخه‌های مدل اکس است که تسلا به عنوان گزینه‌ای ارزان‌تر از نسخه معمولی آن را معرفی کرده بود. تسلا می‌گوید تفاوت عمده این دو مدل در ظرفیت باتری آن‌ها است. تسلا می‌گوید بر روی نسخه ۶۰D یک باتری ۶۰ کیلووات ساعتی نصب شده است و با عملکردی مشابه ۷۵D، مسافت کم‌تری را می‌پیماید؛ به عنوان مثال نسخه ۷۵D با یک‌بار شارژ باتری می‌تواند ۳۸۱ کیلومتر را بپیماید و این در حالیست که نسخه ۶۰D با یک‌بار شارژ تنها ۳۲۱ کیلومتر را طی می‌کند.

تسلا در واقع برای تولید این نسخه‌های جدید و پایین‌رده از یک ترفند خاص استفاده می‌کند. اوایل سال جاری میلادی شرکت تسلا اعلام کرد که به دنبال سیاست‌های جدید شرکت برای کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی، از این پس بسته‌های مختلف باتری را برای مدل‌های پایین‌رده در نظر نمی‌گیرد و بر روی همه آن‌ها از یک نوع باتری با ظرفیت یکسان استفاده خواهد کرد اما بر روی برخی از آن‌ها قدرت خروجی باتری را محدود می‌کند تا تفاوت را ایجاد کند. تسلا از این ترفند در مدل اس ۶۰ و مدل اس ۶۰D نیز استفاده کرده است. پس یعنی باتری که بر روی ۶۰D نصب شده است درست همانی است که بر روی ۷۵D نیز نصب شده اما با این تفاوت که میزان ظرفیت خروجی باتری در نسخه ۶۰D بر روی ۶۰ کیلووات ساعت تنظیم شده اما در نسخه ۷۵D، خروجی ظرفیت باتری ۷۵ کیلووات ساعت است.

یعنی اگر شما از خریداران ۶۰D هستید اما می‌خواهید که ظرفیت باتری محدود شده را آزاد کنید، باید مبلغ بیشتری را به تسلا بپردازید. تسلا ایده بسیار جالب و زیرکانه‌ای را به کار برده است و مشتری باید برای هر چیز اضافه‌ای که می‌خواهد مبلغ بیشتری را پرداخت کند اگرچه ممکن است این امکانات بر روی خودروهای دیگر شرکت‌ها به صورت پیش‌فرض وجود داشته باشند. مشتریان می‌توانند سایر خدمات نرم‌افزاری این شرکت مانند سیستم رانندگی خودکار را نیز سفارش دهند اما هرچه بیشتر بخواهید، باید مبلغ بیشتری را نیز بپردازید.

تسلا همچنان به فروش نسخه ۷۵D با قیمت پایه ۸۰ هزار دلار و همچنین نسخه‌های ۹۰D و P90D مدل اکس با قیمت پایه ۱۴۹ هزار دلار ادامه خواهد داد. نظر شما در مورد این خودرو چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.