ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تتراهیدروکانابینول می‌تواند پلاک‌های آلزایمر را از مغز حذف کند

+

یک مطالعه جدید نشان داده است که کانابینوئیدهایی مانند تتراهیدروکانابینول (THC) ممکن است که به حذف پلاک‌های پروتئینی از مغز کمک کنند و به دنبال آن سلول‌های عصبی را از مرگ نجات دهند و در نهایت مانع زوال مغز شوند.

آلزایمر به شدت با ساخت پروتئین‌های بتا در مغز مرتبط است، شکل‌گیری پلاک‌هایی که تصور می‌شود به هر نحوی به سلول‌های عصبی آسیب می‌رسانند و سبب مرگ آن‌ها می‌شوند. در نتیجه می‌تواند سبب کاهش حجم مناطق کلیدی مغز از جمله هیپوکامپ شود که به دنبال آن نقص شدید در حافظه و یادگیری پدید می‌آید.

محققان برای بررسی، یک خط از سلول‌های عصبی را که به صورت ژنتیکی برای برای تولید سطح بالایی از پروتئین‌های آمیلوئید بتا برنامه‌ریزی شده بودند، توسعه دادند. نویسندگان این مطالعه کشف کردند که این پلاک‌ها منجر به بیان چندین ژن پیش التهابی در سلول‌های عصبی می‌شوند و به دنبال آن مواد شیمیایی نوروتوکسیک (سمی برای سلول‌های عصبی) آزاد می‌شود.

چون پژوهش‌ قبلی نشان داده بود که کانابینوئیدهای طبیعی بدن – تحت عنوان اندوکانابینوئیدها شناخته می‌شوند – پتانسیل کاهش التهاب را دارند، تیم تحقیقاتی تصمیم گرفتند که از THC (یک ترکیب روان‌گردان موجود در ماری‌جوانا) که تاثیر آن بر بسیاری از گیرنده‌های عصبی مانند اندوکانابینوئیدها است برای درمان سلول‌های عصبی استفاده کنند. با انجام این کار آن‌ها دریافتند که این ماده شیمیایی با از بین بردن بسیاری از پروتئین‌های آمیلوئید بتا و کاهش پاسخ التهابی می‌تواند حمله پلاک‌ها را متوقف کند.

در نتیجه سلول‌های عصبی پس از این‌که به وسیله THC تحت درمان قرار گرفتند، برای مدت زمان بیشتری توانستند که زنده بمانند و به فعالیت‌های خود ادامه بدهند. اگرچه تحقیقات بیشتری انجام خواهد شد تا مشخص شود که چگونه می‌توان از این اطلاعات به منظور ایجاد روش درمانی جدیدی برای بیماری آلزایمر استفاده کرد، نتایج این تحقیق می‌تواند راه‌های هیجان ‌انگیز جدیدی را برای رسیدن به این موضوع بگشاید که چگونه می‌توان از کانابینوئیدها به عنوان سلاح‌هایی در برابر بیماری‌های زوال شناختی استفاده کرد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.