ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تحقق رویای راه رفتن دوباره با طراحی رباتی در دانشگاه شریف

+

ربات طراحی‌شده توسط تیمی از محققان مستقر در مرکز رشد موفقیان دانشگاه صنعتی شریفی به‌عنوان جایگزینی مناسب برای ویلچر، رؤیای راه رفتن دوباره را برای بیماران کم‌توان و ناتوان در استفاده از اندام‌های پایین‌تنه محقق می‌کند.

به گزارش ویاتک، به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، جمعی از محققین و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های صنعتی شریف و تربیت مدرس توانستند طی تحقیقات و فعالیت‌های سه ساله‌ی خود، رباتی را طراحی کنند که امکان راه رفتن، نشستن و برخاستن را برای افراد دچار کم‌توانی و ناتوانی در استفاده از اندام‌های پایین‌تنه ایجاد کند.

دکتر سعید بهزادی پور عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی شریف و مدیر گروه مکانیک این پروژه در خصوص ساخت این ربات می‌گوید: ربات اسکلت خارجی اکسوپد که ربات توان‌بخشی ویژه راه رفتن افراد دچار کم‌توانی و ناتوانی در استفاده از اندام‌های پایین‌تنه است. این ربات به کاربر در راه رفتن، نشستن و برخاستن کمک می‌کند و می‌تواند به‌عنوان جایگزین ویلچر استفاده شود. فناوری اسکلت‌های خارجی به‌عنوان یکی از فناوری‌های پیشرفته و به‌روز رباتیک در دنیا شناخته می‌شود و تاکنون شرکت‌های معدودی تنها در کشورهای آمریکا، ژاپن و اسرائیل موفق به تجاری‌سازی آن شده‌اند. شرکت ایرانی دانش‌بنیان پداسیس متشکل از اعضای هیئت‌علمی، پژوهشگران و مهندسانی با سابقهٔ عملی در حوزه سیستم‌های رباتیک کمک حرکتی و توان‌بخشی (مورداستفادۀ بیماران، سالمندان و افراد کم‌توان) موفق به ساخت ربات اسکلت خارجی پایین تنه اکسوپد (Exoped) برای راه رفتن بیماران فلج پا شده است.

این پژوهشگر در خصوص نحوه‌ی استفاده از این ربات گفت: ربات اسکلت خارجی اکسوپد در قالب دو نسخه درمانگاهی و نسخه شخصی ارائه می‌شود. نسخه درمانگاهی به همراه حامل نگهدارندهٔ کاربر، کیوسک رایانه و نرم‌افزار ویژهٔ کنترل ربات ارائه می‌شود. در نسخهٔ درمانگاهی، کاربر زیر نظر پزشک یا کارشناس توان‌بخشی از دستگاه استفاده می‌کند. در نسخهٔ شخصی، ربات به همراه عصا، باتری‌های قابل شارژ و رایانهٔ کنترل‌کنندۀ داخلی ارائه می‌شود و کاربر می‌تواند از آن در منزل و بیرون از خانه آزادانه استفاده کند. اکنون نسخه درمانگاهی این محصول در حال اخذ مجوزهای لازم از اداره کل تجهیزات پزشکی به‌منظور استفاده گسترده در درمانگاه‌های توان‌بخشی است.

مزایای استفاده از ربات اسکلت خارجی اکسوپد

مهندس حوائجی، مدیرعامل شرکت پداسیس، با اشاره به مزایای استفاده از این ربات می‌گوید: بازگرداندن توانایی راه رفتن به افراد کم‌توان و ناتوان پایین‌تنه بیش از هر چیز بر روحیه، اعتمادبه‌نفس و امید آنان به زندگی اثر قابل‌توجهی دارد. افزون بر این امکان ایستادن، نشستن و راه رفتن کاربران به آنان استقلال بیشتری در زندگی می‌دهد. همچنین تحرک بیشتر موجب بهبود وضعیت فیزیکی ازجمله بهبود گردش خون، تنظیم فشارخون، بهبود تنفس، جلوگیری از مشکلات گوارشی و کلیوی، زخم بستر، دردهای مزمن و تضعیف ماهیچه‌ها می‌شود. از اکسوپد می‌توان برای توان‌بخشی افرادی که دچار اختلال در الگوی راه رفتن هستند استفاده کرد.

exoped3

اکسوپد چگونه کار می‌کند؟

دکتر ازگلی عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس و مدیر گروه کنترل در این پروژه می‌گوید اکسوپد یک ربات اسکلت خارجی پایین‌تنه است که قادر است وزن بیمار را تحمل کرده و به زمین انتقال دهد. این ربات بر روی لباس‌های کاربر پوشیده می‌شود. اکسوپد از چهار موتور الکتریکی پرقدرت در مفاصل لگن و زانو بهره می‌برد که قادرند پاهای بیمار را با الگوهای حرکتی متناسب با شرایط بیمار و سرعت دلخواه حرکت دهند. بدین ترتیب کاربر قادر است بدون نیاز به‌صرف انرژی چندانی به کمک اکسوپد راه برود.

چه کسانی می‌توانند از اکسوپد استفاده کنند؟

مهندس نقی پور، مدیر فروش این پروژه در مورد حوزه کاربرد دستگاه گفت: افرادی که دچار فلج پایین‌تنه (paraplegia) هستند و همچنین افراد دچار ضعف عضلانی و یا اختلال حرکتی در ناحیه پایین‌تنه می‌توانند از ربات اسکلت خارجی اکسوپد استفاده کنند. برای استفاده از دستگاه لازم است کاربر توانایی کافی در کنترل بدن خود به کمک دست‌هایش را داشته باشد. نسخهٔ درمانگاهی این محصول می‌تواند در آزمایشگاه‌های علوم اعصاب، توان‌بخشی، کاردرمانی و ارتوپدی فنی مورداستفاده قرار گیرد. همچنین مراکز تحقیقاتی می‌توانند از این وسیله استفاده کنند.وی تصریح کرد؛ در حال حاضر خرید این ربات از کشورهای تولیدکننده‌ی خارجی با هزینه‌هایی گزاف امکان‌پذیر است و پژوهشگران ایرانی توانسته‌اند با ساخت چنین رباتی هزینه‌ی آن را به یک‌سوم مشابه خارجی آن برسانند.لازم به ذکر است؛ این گروه تحقیقاتی که متشکل از اعضای هیئت‌علمی، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان باسابقۀ عملی در حوزه سیستم‌های رباتیک کمک حرکتی و توان‌بخشی از دانشگاه‌های صنعتی شریف و تربیت مدرس می‌باشد و هم‌اکنون در مرکز تحقیقات فناوری‌های هوشمند عصبی جواد موفقیان وابسته به دانشگاه صنعتی شریف مستقر است و در حال ادامهٔ فعالیت در حوزهٔ ربات‌های اسکلت خارجی کمک حرکتی است. علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه می‌توانند به سایت www.pedasys.com مراجعه نمایند.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.