ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

زندگی شگفت‌انگیز شن و ماسه

+

هر دانه شن داستانی برای گفتن دارد. با مطالعه ترکیب بافت شن و ماسه، زمین‌شناسان می‌توانند تاریخ زندگی باورنکردنی زمین را بازسازی کنند. ماری مک‌گان، یک زمین‌شناس در منلو پارک کالیفرنیا در ایالات متحده که در پروژه‌ای تحقیقاتی به نقشه‌برداری از شن و ماسه‌های خلیج سان فرانسیسکو پرداخته است.

پاتریک بارنارد، یکی دیگر از زمین شناسی که در پروژه تحقیقاتی مذکور شرکت داشته است، بیان کرده است که این پروژه تحقیقاتی به دانشمندان کمک می‌کند تا چگونگی تغییر سواحل محلی را در طول زمان بهتر درک کنند. به طور خاص، بارنارد می‌خواهد بداند که چرا سواحل جنوب خلیج سانفرانسیسکو در میان سواحلی هستند که بیشترین سرعت فرسایش را دارند.

از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۲ بارنارد و تیم او از سواحل، رودخانه‌ها و جویبارها نمونه‌برداری کردند تا مسیر سفر شن و ماسه‌ها در اطراف خلیج را پیگیری کنند. این گروه حتی از شن و ماسه‌های کف اقیانوس نیز نمونه‌برداری کردند. محققان سپس به دقت به تجزیه و تحلیل نمونه‌ها پرداختند تا شکل، اندازه و خواص شیمیایی دانه‌های شن و ماسه را توصیف کنند. بارنارد چنین اظهار نظر می‌کند که:

Patrick Barnard

این اطلاعات به نوعی یک اثر انگشت و یا یک امضا را برای هر نمونه فراهم می‌کنند که پس از آن می‌تواند با یک منبع بالقوه تطبیق داده شود. به عنوان مثال، برخی مواد معدنی ممکن است که تنها از کوه‌های سیرا یا پرتگاه مارین آمده باشند. اگر ما تمام منابع بالقوه را پوشش داده باشیم و امضای منحربه‌فرد شن و ماسه‌های این منابع مختلف را بشناسیم و یک نوع ماسه را در یک ساحل پیدا کنیم، سپس می‌توانیم بفهمیم که این ماسه از کجا آمده است.

اما گاهی اوقات این اطلاعات زمین‌شناسی کافی نیست. مک‌گان موجودات کوچک ساکن اقیانوس را نیز که دیاتوم نامیده می‌شوند، مطالعه می‌کند که می‌توانند اطلاعاتی اضافی پیرامون سفر شن و ماسه‌ها را فراهم کنند. از آن‌جا که این موجودات ترجیح می‌دهند در محیط‌های بسیار خاص زندگی کنند، محل‌های آن‌ها می‌توانند سرنخ‌هایی را برای محققان فراهم کتند تا محققان بفهمند که جریان‌های اقیانوسی چگونه اجسام را جابه‌جا می‌کنند.

مک‌گان دیاتوم‌هایی دریایی را در نزدیکی پیتزبورگ و در نزدیکی پل دومبرتن پیدا کرده است و در این رابطه چنین بیان کرده است که:

Mary McGann

این دیاتوم‌ها به طور معمول در آن‌جا زندگی نمی‌کنند. هیچ راهی وجود ندارد که نشان دهد این موجودات آن‌جا زندگی می‌کنند، این مورد به ما نشان می‌دهد که یک مسیر وجود دارد.

این گونه‌ها تنها موادی نیستند که مسیر خود را برای تبدیل شن و ماسه‌ها پیدا می‌کنند، مواد ساخته دست انسان نیز می‌توانند این مسیر را دنبال کرده و به شن و ماسه تبدیل شوند. به وسیله بررسی دقیق ترکیب شن و ماسه‌ها می‌توان به اطلاعاتی در رابطه با مواد معدنی، مواد بیولوژیکی و اشیا ساخته دست انسان که منبع این شن و ماسه‌ها بوده‌اند، دست یافت. با مطالعه دقیق نمونه‌های به دست آمده، محققان می‌تواند منبع هر نمونه و محلی که نمونه از آن‌جا سفر خود را آغاز کرده تا به مکان نمونه‌برداری برسد را بیابند.

اگرچه این پروژه در خلیج سان فرانسیسکو متمرکز شده است، از روش‌های مشابه می‌توان برای مطالعه دیگر سیستم‌های ساحلی استفاده کرد و داستان‌های باورنکردنی شن و ماسه‌هاس سراسر جهان را روایت کرد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.