ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تماشا کنید: فیزیک شگفت‌انگیز ضدحباب‌ها

+

آیا با پسر عموی حباب‌ها یعنی ضدحباب‌ها آشنایی دارید؟ درحالی‌که حباب‌ها از یک کره گازی احاطه‌شده توسط فیلم نازکی از مایع تشکیل شده‌اند، یک قطره مایع که توسط لایه نازکی از گاز احاطه شده است یک ضدحباب را شکل می‌دهد.

ضدحباب‌ها ویژگی‌های فیزیکی بسیار جالبی دارند و برخلاف حباب‌ها که می‌توانند برای چند دقیقه نیز دوام بیاورند، تنها برای چند ثانیه می‌توانند خود را حفظ کنند. در ادامه ویدیویی را مشاهده می‌کنیم که در آن تعدادی فیزیک‌دان با استفاده از آب، صابون و رنگ‌های غذایی اقدام به ساختن ضدحباب می‌کنند و صحنه‌های زیبایی را خلق می‌کنند.

پیش از آنکه ویدیوی مذکور را مشاهده کنیم، بهتر است اندکی با ساختار ضدحباب آشنا شویم. بیایید ابتدا از ساختار حباب شروع کنیم، در یک حباب مولکول‌های صابون که یک سر آب‌دوست و یک سر آب‌گریز دارند، با سر آب‌دوست خود به سمت فیلم نازک مایع قرار گرفته و با سر آب‌گریز خود به سمت هوای اطراف فیلم نازک مایع قرار می‌گیرند و به این ترتیب لایه‌ای از مولکول‌های صابون، فیلم نازک مایع را از درون و بیرون حباب احاطه می‌کنند. اما در ضدحباب عکس این مورد اتفاق می‌افتد و مولکول‌های صابون با سر آب‌دوست خود به سمت مایع اطراف لایه نازک گاز قرار گرفته و با سر آب‌گریز خود به سمت لایه نازک گاز قرار می‌گیرند.

در ادامه ویدیو جالب تهیه شده توسط چند فیزیک‌دان را مشاهده می‌کنیم تا هر چه بیشتر با ضدحباب‌ها و فیزیک شگفت‌انگیز آن‌ها آشنا شویم.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.