ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

سوسک بمب‌افکن و سلاح شیمایی قدرتمندش

+

سوسک بمب‌افکن موجودی است که یک سلاح مخفی برای مقابله با دشمنانش دارد. در هنگام حمله، سوسک ترکیباتی را در داخل بدن خود مخلوط می‌کند که یک واکنش شیمیایی سریع را ایجاد می‌کنند. این واکنش مخلوط را به نقطه جوش می‌رساند، سپس با یک نیروی انفجاری آن را به سمت یک دهانه شکمی باریک حرکت داده و هنگامی‌که به انتهای شکم می‌رسد، سوسک می‌تواند دشمن خود را مورد هدف قرار داده و مخلوط را بر روی دشمن بپاشد.

مایع قدرتمندی که سوسک می‌پاشد، از سه جزء اصلی تشکیل شده است که سبب سوختگی و سوزش دشمن می‌شوند. این ترکیب شیمیایی می‌تواند یک دشمن کوچک مانند یک مورچه را بکشد یا دشمنان بزرگ‌تر مانند عنکبوت‌ها، قورباغه‌ها و پرندگان را فراری دهد. اریک آرنت، دانشجوی دکترا که در موسسه تکنولوژی ماساچوست بر روی سوسک‌های بمب‌افکن مطالعه کرده است، چنین بیان می‌کند که:

اگر محفظه انفجار سوسک به اندازه داخل یک ماشین بود، این انفجار انرژی‌ای به اندازه انرژی حدود ۲ پوند تی‌ان‌تی آزاد می‌کرد.

بیش از ۵۰۰ گونه از سوسک بمب‌افکن وجود دارد. این موجودات در هر قاره‌ای به جز قطب جنوب زندگی می‌کنند. در شمال کالیفرنیا، این سوسک‌ها معمولاً در نزدیکی رودخانه‌ها و دریاچه‌ها یافت می‌شوند.

دفاع شیمیایی استثنایی سوسک بمب‌افکن یکی از ظرافت‌های خلقت را نشان می‌دهد. اگر اجزاء مایع دفاعی سوسک بمب‌افکن در ترکیب با یک‌دیگر بسیار خطرناک هستند، آیا پیش از خروج از بدن سوسک نباید به خود سوسک بمب‌افکن آسیب برسانند؟ ظرافت بسیار بالای به کار رفته در طراحی سیستم دفاعی سوسک بمب‌افکن، کار خالقی هوشمند و توانا را نشان می‌دهد. دو ماده اصلی تشکیل‌دهنده اسپری سمی سوسک بمب‌افکن – هیدروکینون و پراکسید هیدروژن – هنگامی‌که با یک‌دیگر ترکیب می‌شوند، انفجاری رخ نمی‌دهد. واکنش به یک جزء سوم (یک آنزیم) برای نهایی شدن نیاز دارد. ابتدا دو ماده اصلی تشکیل‌دهنده اسپری سمی (هیدروکینون و پراکسید هیدروژن) با یک‌دیگر ترکیب شده و هنگامی‌که این ترکیب به قسمت‌های پایانی مسیر خود در بدن سوسک بمب‌افکن می‌رسد، جزء سوم (یک آنزیم) نیز به آن‌ها افزوده شده و ترکیب نهایی به صورت انفجاری به سمت دشمن پرتاب می‌شود.

بنیاد ملی علوم ایالات متحده بودجه‌ای ۱٫۴ میلیون دلاری را در اختیار یک تیم تحقیقاتی از محققان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، دانشگاه ایالتی سن دیگو، دانشگاه آریزونا در توسان و موسسه تکنولوژی استیونز قرار داده بود تا به طور دقیق‌تری به بررسی فرآیند شیمیایی انجام‌شده در بدن سوسک بمب‌افکن بپردازند. مطالعه سه‌ساله آن‌ها بر روی شجره سوسک‌ها به منظور بررسی چگونگی پدید آمدن چنین دم شیمیایی بمب‌افکنی در سوسک‌های مذکور صورت گرفت. کیپلینگ ویل، مدیر موزه حشره‌شناسی دانشگاه برکلی، در این رابطه چنین اظهار نظر می‌کند که:

Kipling Will

استفاده از این مواد شیمیایی در درخت خانواده سوسک‌ها غیرمعمول نیست. حداقل چهار زیرخانواده بزرگ از سوسک‌ها وجود دارند که انواعی از ترکیبات مشابه را تولید می‌کنند. سوسک بمب‌افکن چیزی عجیب و منحصربه‌فرد نیست.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.