ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

بانک مرکزی با پرداخت NFC کنار آمد

+

مسئولان وزارت ارتباطات با اشاره به چالش‌های چندساله بر سر ارائه خدمات پرداخت مبتنی بر تکنولوژی NFC از متقاعد شدن بانک مرکزی در مواجهه با این فناوری خبر دادند.

به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری تسنیم، سیم‌کارت‌های مجهز به تکنولوژی NFC برای اولین بار در خاورمیانه توسط اپراتوری ایرانی رونمایی شد که قابلیت فراهم کردن بستری برای انواع خدمات پرداخت همراه را دارد.

پیش‌ازاین، فناوری مذکور توسط یکی از شرکت‌های تابعه اپراتورهای کشور از طریق برچسب تراشه ایجاد شده بود اما اکنون اپراتور دوم یک گام جلوتر گذاشته و تکنولوژی مذکور را روی سیم‌کارت به ارمغان آورده است تا بر اساس نوعی ارتباط رادیویی در فاصله کمتر از ۱۰ سانتی‌متر بین دو دستگاه مجهز به ماژول NFC، انجام تراکنش را امکان‌پذیر کند. با داشتن سیم‌کارت NFC می‌شود اطلاعات مربوط به انواع کارت‌های بانکی را روی سیم‌کارت به‌صورت امن ذخیره کرد و پرداخت‌های آنلاین را از طریق شبکه شتاب انجام داد.

همچنین می‌توان انواع کیف پول را به روی فضای امن سیم‌کارت تعریف کرد و به این ترتیب تمامی تراکنش‌ها و پرداخت‌ها را به‌صورت آفلاین و با نزدیک کردن گوشی به پذیرنده و بدون نیاز به وارد کردن رمز، به‌سرعت انجام داد.

محمود واعظی در زمان رونمایی از سامانه پرداخت NFC مبتنی بر سیم‌کارت، با بیان “در زمینه ارائه خدمات این حوزه مشکلاتی را داشتیم”، اظهار کرد: راه‌اندازی این سامانه کاری مهم و ضروری بود اما متأسفانه برای انجامش به دلیل احتیاط سیستم بانکی کشور با دو سه سال تأخیر مواجه شدیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: با مذاکرات طولانی، جلسات مختلفی را برای متقاعد کردن بانک مرکزی در این رابطه داشتیم و امیدوارم این سامانه تحولی به وجود آورد و کار مردم را در کشور تسهیل کند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.