ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

با یک دستگاه ایرانی؛ اطلاعات دیجیتال برای نابینایان به خط بریل تبدیل می‌شود

+

محققان ایرانی موفق به ساخت دستگاهی برای تبدیل اطلاعات دیجیتال به خطوط به ریل شدند تا نابینایان بتوانند به داده‌های دیجیتال دسترسی پیدا کنند. به گزارش ویاتک، مسلم اعظم‌فر، فارغ‌التحصیل دانشگاه علم و صنعت، مجری طرح سیستم تبدیل اطلاعات دیجیتال به خطوط به ریل برای نابینایان در گفتگو با خبرگزاری مهر اظهار داشت: با استفاده از این دستگاه  می‌توان داده‌های دیجیتال را به خطوط به ریل تبدیل کرد.

وی با بیان اینکه این سیستم به صورت خط به خط، داده‌های دیجیتال را به خطوط به ریل تبدیل می‌کند، خاطرنشان کرد: در این دستگاه کاراکترهای به ریل روی یک مسیر دایره‌ای – خطی قرار می‌گیرد و به این ترتیب از زیر دستان کاربر که ثابت است عبور می‌کند و توسط حس لامسه آنها خوانده می‌شود.

اعظم فر با اشاره به تفاوت این سیستم با کامپیوترهای تبدیل داده دیجیتال به خط به ریل گفت: اولین مزیت این سیستم قیمت آن است؛ قیمت این کامپیوترها برابر با ۱۲ میلیون تومان ولی این سیستمی که طراحی کرده‌ایم معادل ۲ تا ۳ میلیون تومان است؛ از این رو تهیه این سیستم راحت است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین این سیستم می‌تواند خط به خط داده‌های دیجیتال را به به ریل تبدیل کند در صورتی که کامپیوترهای کاربردی برای نابینایان در حد خط به خط نیستند؛ در واقع نابینایان با سرعت و دقت بالایی می‌توانند بخوانند. اعظم فر تاکید داشت: این سیستم هنوز تجاری‌سازی نشده ولی امید داریم با تولید آن در راستای تسهیل خواندن نابینایان گام برداریم.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.