ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

آژانس فضایی اروپا در ماه اکتبر ماژول شیاپارلی را بر روی مریخ فرود می‌آورد

+

تقریباً 13 سال پیش بود که فضاپیمای “بیگل-2” بریتانیا بر روی مریخ فرود آمد اما متاسفانه به دلیل قطع شدن ناگهانی ارتباط، از دست رفت و حتی مدارگرد “ادیسه” ناسا نیز نتوانست با آن ارتباط برقرار کند و دیگر به فراموشی سپرده شد. بیگل-2 نخستین تلاش آژانس فضایی اروپا برای فرود بر روی مریخ بود که متاسفانه بی نتیجه ماند. اما حالا گویا قرار است که ماژول “شیاپارلی” که متعلق به آژانس فضایی اروپا است در ماه اکتبر سطح سیاره سرخ را لمس کند و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، در همین تاریخ شاهد فرود آن بر روی مریخ خواهیم بود. این ماژول در ماه مارس به همراه مدارگرد پیگیری گاز آژانس فضایی اروپا و تحت ماموریت ExoMars 2016 به سوی سیاره سرخ پرتاب شد. در درجه اول وقتی که این ماژول به مدارگرد متصل است، توسط دانشمندان کنترل می‌شود و آن‌ها تمامی سیستم‌ها از جمله سیستم فرود را آزمایش می‌کنند و اگر به مشکلی بر نخورند، شیاپارلی در تاریخ 19 اکتبر بر روی مریخ فرود خواهد آمد.

بر خلاف مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) ناسا که برای چهار سال است مریخ را کاوش می‌کند، ماموریت شیاپارلی بسیار کوتاه بوده و این ماژول بی حرکت خواهد بود. نیروی این ماژول توسط یک منبع باتری تامین می‌شود که انتظار می‌رود بین 2 الی 3 روز مریخی (هر روز مریخی نسبت به روز زمینی طولانی‌تر بوده و 24 ساعت و 37 دقیقه است) دوام بیاورد. آژانس فضایی اروپا برنامه‌ریزی کرده که شیاپارلی را در دشت «مریدیانی پلانوم» که مریخ‌نورد آپورچونیتی ناسا در سال 2004 آن را کاوش کرده بود، فرود بیاورد. شیاپارلی در طول عمر بسیار کوتاه خود، میدان‌های مغناطیسی مریخ که باعث شکل‌گیری طوفان‌های گرد و خاک و الگوهای آب و هوایی این سیاره می‌شوند را مورد مطالعه قرار می‌دهد و سپس اطلاعات را برای مدارگرد پیگیری گاز می‌فرستد و این مدارگرد نیز داده‌ها را برای ایستگاه زمینی ارسال می‌کند.

عمر ماژول بسیار کوتاه است و خیلی زود از بین می‌رود اما مدارگرد TGO یا همان پیگیری گاز، تا سال 2022 در مدار پایینی مریخ باقی می‌ماند و به دور سیاره سرخ گردش می‌کند و به بررسی اتمسفر مریخ می‌پردازد تا بتواند متان و یا دیگر گازهایی که نشانه‌هایی از حیات ارگانیک را به همراه دارند کشف کند. در مجموع، داده‌های شیاپارلی و مدارگرد پیگیری گاز، به ماموریت بعدی ExoMars به سوی مریخ که در سال 2018 اتفاق می‌افتد کمک شایانی می‌کنند.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.