ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

ایرانی‌ها روزی ۱۰۰ میلیون بار در گوگل جست‌وجو می‌کنند

+

رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات گفت: روزانه ۱۰۰ میلیون جست‌وجو از سوی کاربران ایرانی در موتور جست‌وجوی گوگل صورت می‌گیرد و این موتور جست‌وجوی جهانی، رتبه اول بازدید در ایران را دارد.

به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری مهر، علیرضا یاری با اشاره به اهمیت موتورهای جستجو در دنیا اظهار داشت: موتورهای جست‌وجو در میان وبگاه‌ها در کشورهای مختلف، رتبه شماره یک را از نظر تعداد بازدید کننده دارند. در همین حال شرکت‌های ارائه کننده موتور جست‌وجو، بزرگ‌ترین شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات بوده و رتبه اول درآمد در بین وبگاه‌های اینترنتی را در کشورهای مختلف به خود اختصاص داده‌اند. اکثر کاربران اینترنت نیز از موتورهای جست‌وجو برای دسترسی به وب استفاده می‌کنند.

رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات مرکز تحقیقات مخابرات ایران، تعداد جستجوها از ایران در گوگل را بر اساس آمار روزانه، یک‌صد میلیون جست‌وجو عنوان کرد و افزود: موتور جست‌وجوی جهانی گوگل رتبه اول بازدید در ایران را دارد. البته سه موتور جست‌وجوی جهانی دیگر نیز دارای رتبه بازدید زیر ۲۰ در ایران هستند.

مدیر پروژه جویشگر بومی، عوامل مؤثر در وضعیت فعلی این طرح را شامل ۳ موضوع فقدان تجمیع کنندگان قوی در سطح کشور، عدم تمرکز جویشگرهای ایرانی بر دریافت اطلاعات از تجمیع کنندگان داده در سطح کشور و ضرورت ایجاد مدل تعاملی مناسب مابین تجمیع کنندگان داده با جویشگرها برشمرد و گفت: حجم، کیفیت و مهم‌تر از همه به‌روز بودن اطلاعات در تجمیع کنندگان داده ایرانی در مقیاس مناسبی قرار ندارد.

وی با بیان اینکه تمرکز فعلی در طرح جویشگر بومی بر افزایش دقت و پوشش جست‌وجو است، ادامه داد: تجمیع کنندگان اطلاعات نسبتاً مناسب به دلیل عدم وجود مدل تعاملی مناسب، تمایلی به ارائه اطلاعات خود به جویشگرهای بومی ندارند.

یاری دستیابی به زیست بوم اطلاعاتی مناسب جویشگر بومی را نیازمند حمایت و تقویت تجمیع کنندگان داده بومی در حوزه‌های پرمخاطب، استفاده از اطلاعات تجمیع کنندگان داده، شکل گیری مدل‌های تعامل تجمیع کنندگان داده و جویشگرهای بومی و تعامل با کنسرسیوم‌های محتوای بومی دانست.

رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اهداف راهبردی طرح جویشگر بومی گفت: امنیت جویشگر و صیانت حریم خصوصی به منظور حفظ منافع ملی در فضای مجازی، توسعه محتوای بومی و اشاعه فرهنگ ارزش‌مدار در فضای مجازی، توسعه دانش و فناوری جویشگر بومی، توسعه زیرساخت‌های تولید و ارائه خدمات جویش و توسعه خدمات متنوع مطابق با نیاز مشتریان از جمله اهداف راهبردی این طرح است.

وی دستیابی به فضای رقابتی مناسب و تحقق استقلال مالی در جویشگرهای بومی و ارتقای جایگاه ملی و بین‌المللی کشور در حوزه فضای مجازی را از دیگر اهداف راهبردی این طرح برشمرد و افزود: با اجرای طرح می‌توان به توسعه دستاوردهایی چون توسعه زیرساخت‌های پردازشی و محتوای زبان فارسی، توسعه سکوهای خدمات پایه موتور جست‌وجو و خدمات مرتبط، توسعه خدمات ارزش‌افزوده موتور جست‌وجو و خدمات جانبی و رونق فضای کسب‌وکار موتور جست‌وجو در کشور دست یافت.

مدیر پروژه جویشگر بومی با بیان اینکه جویشگر بومی باید به عنوان یکی از بازارهای خدمات بومی دانش آموزان مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: توسعه محتوای غنی برای کاربران ایرانی از اهمیت بالایی برخوردار است و با وجودی که محتوای داخلی رو به رشد است باید توجه بیشتری به تجمیع و ارائه آن داشت.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.