ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

گل‌های آفتاب‌گردان چگونه به سمت خورشید می‌چرخند؟

+

برای زمان زیادی همیشه این سؤال مطرح بود که چگونه گل‌های جوان آفتاب‌گردان روی خود را به سمت خورشید می‌گیرند و همچنین به چه دلیل بعد از رسیدن به بلوغ دیگر جهت خورشید را دنبال نمی‌کنند. حال محققان موفق شده‌اند که به این سؤال مهم پاسخ دهند. با ویاتک همراه باشید.

در مقاله‌ی جدیدی که منتشرشده است، پژوهش گران عنوان کرده‌اند که دنبال کردن خورشید توسط گل‌های آفتاب‌گردان جوان طبق چرخه‌ای شبانه‌روزی پیش می‌رود همانند ساعت داخلی بدن انسان که تغییرات رفتاری ما را در ۲۴ ساعت شبانه‌روز کنترل می‌کند. گل تازه روییده به هنگام سپیده‌دم به سمت شرق می‌چرخد و خیلی آرام تا زمانی که خورشید در آسمان باشد، به سمت غرب می‌گردد و در طول شب نیز به سمت شرق برمی‌گردد تا دوباره فردا چرخه‌ی خود را آغاز کند.

Stacey Harmer، پروفسور و پژوهش‌گر دانشگاه US Davis ایالت کالیفرنیا، در این مورد در کنفرانسی مطبوعاتی بیان کرد:

avatar.jpg.320x320pxاین اولین مثال از ساعت تعدیل رشد گیاه داخل  محیط‌زیست است و پیامدهای قوی و واقعی برای گیاه نیز دارد.

محققان دریافته‌اند که چرخیدن گیاه به سمت خورشید نتیجه‌ی کشیده شدن ساقه‌ی گیاه به سمت‌های مختلف در زمان‌های متفاوت در طول روز است. در انیمیشن زیر نیز میتوانید توضیحات بالا را به‌طور تصویری مشاهده کنید.

Stacey Harmer در همین کنفرانس بیان کرد:

avatar.jpg.320x320pxنرخ رشد بخش شرقی گیاه در طول روز بسیار بالابود و در طول شب کاهش محسوسی را مشاهده کردیم درحالی‌که بخش غربی گیاه در طول روز رشد کم و در شب رشد زیادی را تجربه می‌کند. نرخ رشد سمت شرق گیاه در برابر سمت شرق آن در طول روز این امکان را فراهم می‌آورد که گیاه در طول روز از شرق به غرب بچرخد. هنگام شب نرخ رشد بالای بخش غربی گیاه این امکان را فراهم می‌آورد که گیاه به هنگام سپیده‌دم برای دریافت نور آفتاب آماده باشد.

محققان برای آزمایش های بیشتر به گیاه اجازه‌ی حرکت ندادند و مشاهده کردند که گیاهانی که اجازه‌ی حرکت نداشتند توده‌ی زیستی و توانایی حرکتی کمتری در مقایسه با دیگر گیاهان داشتند. پژوهش گران برای تأیید تئوری چرخه‌ی شبانه‌روزی داخل گیاهان، گل‌های آفتاب‌گردان را در زیر نور مصنوعی در فواصل متفاوت قراردادند و گیاهان توانستند که با جهت این نورهای مصنوعی حرکت کنند و در هنگام شب وقتی‌که چرخه‌ی روز مصنوعی ساخته‌شده به ۲۴ ساعت نزدیک می‌شد به جایگاه خود برگردند و چنین اتفاقی هنگامی‌که چرخه ۳۰ ساعت بود اتفاق نیفتاد.

گل‌های آفتاب‌گردان بالغ به‌طور متفاوت به آفتاب واکنش نشان می‌دهند. بر اساس کنفرانس مطبوعاتی این پژوهش گران هنگامی‌که رشد کلی گیاه کند می‌شود، چرخه‌ی ساعت گیاه به‌گونه‌ای تغییر پیدا می‌کند که گیاه بیشتر در ساعت‌های اولیه روز به آفتاب واکنش جدی نشان دهد و در  بعدازظهر یا عصر، گیاه از حرکت به سمت غرب می‌ایستد.

محققان، گل‌های آفتاب‌گردان بالغی که به سمت شرق می‌چرخند را با گل‌هایی که به سمت غرب می‌چرخند را مقایسه کرده‌اند و مشاهده کرده‌اند که گل‌هایی که به سمت شرق می‌چرخند حشرات گرده‌افشان، پنج برابر بیشتر جذب شکوفه‌هایشان می‌شوند و این به دلیل گرم‌تر شدن سریع‌تر این گل‌هاست و زنبورها گل‌های گرم را بیشتر دوست دارند.

Anne Sylvester، رئیس بخش پژوهش و برنامه ژنوم گیاه بنیاد ملی علوم آمریکا، در همین کنفرانس بیان کرد:

faculty-sylvester-anne-smگل‌های آفتاب‌گردان همانند پانل های خورشیدی، آفتاب را از شرق به غرب دنبال می‌کنند. و ما به دنبال بررسی ژنوم این گیاهان هستیم تا بفهمیم که چگونه این گیاهان آفتاب را دنبال می‌کنند.

پروفسور دانشگاه UC Berkeley، بنجامین بلکمن، فکر می‌کند که ارتباط بین چرخه‌ی شبانه‌روزی گیاه و رشد آن می‌تواند به درد پژوهش‌های دیگر نیز بخورد:

Sunflower3نکته‌ی اصلی اینجاست که ساعت شبانه‌روزی قابل تطبیق داخل گیاه که مسئول تنظیم زمان و قدرت رشد گیاه به نسبت سیگنال‌ها و توابع زیست‌محیطی است  در مورد بسیاری از گونه‌های دیگر نیز صادق است.

 

چنین تحقیقاتی به‌طورقطع قدم بزرگی درراه پیدا کردن راه‌حل قطعی به سؤال است و احتمالاً قدم بعدی بررسی ژنوم گیاه به‌منظور پیدا کردن علت اصلی و تنظیم‌کننده چنین تغییرات جالبی است. در ادامه می توانید انیمیشن مربوط به این موضوع را تماشا کنید.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.