ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

گام مهم محققان برای بهبود بیماران سکته مغزی

+

محققان دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه کالیفرنیا درصدد هستند تا با رصد مغز در ۲ محیط واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، ابزاری برای توان‌بخشی بیماران سکته مغزی بسازند.

به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر رضا خسرو آبادی، عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی و مجری طرح رصد مغز در محیط واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این طرح را از اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، با همکاری و نظارت محققان ایرانی دانشگاه UCI در کالیفرنیا آغاز کردیم.

وی با بیان اینکه این طرح در ۲ محیط واقعیت مجازی و واقعیت افزوده انجام می‌پذیرد، اظهار داشت: در واقعیت مجازی، خبری از دنیای واقعی نیست اما در واقعیت افزوده، فرد با دنیای واقعی ارتباط دارد. درواقع بخشی از عناصر محیط در دنیای واقعی وجود دارند و بخشی نیز توسط کامپیوتر ساخته شده‌اند. به گفته خسروآبادی، واقعیت افزوده همان دنیای واقعی است فقط عناصری را پیرامون این دنیای واقعی اضافه می‌کند؛ ما بر همین اساس درصدد بررسی فعالیت‌های مغزی در دو محیط واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هستیم. وی با اشاره به مزیت‌های این طرح تحقیقاتی گفت: از نتیجه این مطالعات می‌توان در توان‌بخشی‌های شناختی بیماران بهره برد.

این محقق خاطرنشان کرد: در ابتدا در نظر داریم افرادی را که مبتلا به سکته مغزی شده‌اند را با این روش به بهبودی نزدیک کنیم. زیرا این افراد به‌طورمعمول بعد از سکته مغزی دچار مشکل در حرکت اندام‌های فوقانی می‌شوند، ازاین‌رو درصدد هستیم تا با نتایج این طرح، ابزاری را برای توان‌بخشی این بیماران بسازیم. خسرو آبادی عنوان کرد: درواقع با این مطالعه و ابزاری که در دست ساخت است به بازتوانی افرادی که بعد از سکته مغزی دچار این مشکل می‌شوند کمک خواهد شد.

وی با بیان اینکه همچنین قصد داریم این دستگاه را علاوه بر بیماران سکته مغزی، برای افرادی که دچار اختلال عصب تحولی از قبیل اوتیسم هستند به کار بگیریم، اظهار داشت: در حال حاضر این بیماران با ابزار کاردرمانی به سمت بهبودی هدایت می‌شوند، اما این ابزار با به کارگیری دانش حاصل از مکانیسم مغزی درگیر اختلال، می‌تواند به بازتوانی بهتر این افراد کمک کند.

به گفته استادیار پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی، این پژوهش در مرحله آزمایش‌های رفتاری در دانشگاه کالیفرنیا ایروان توسط دکتر حسین موسوی و دکتر مریم خادمی صورت پذیرفته و در مرحله فعلی در دانشگاه شهید بهشتی تفاوت‌های مغز را به هنگامی‌که فرد در محیط واقعیت مجازی و یا محیط واقعیت افزوده قرار می‌گیرد، موردبررسی قرار خواهد داد. وی افزود: مطالعات در دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که بیماران دچار عارضه سکته مغزی در محیط واقعیت افزوده کارایی بیشتر و بازتوانی بهتر داشته‌اند. درواقع ازآنجاکه مغز همه این فعالیت‌ها را کنترل می‌کند گویا درگیر شدن در محیط واقعیت افزوده مکانیسم‌های مغزی را طوری درگیر می‌کند که کارایی بهتری حاصل شود.

خسروآبادی افزود: در حال حاضر ابزاری که ساخته‌شده در مرحله رصد مکانیسم‌های مغزی است به توانمندسازی بیمار به‌صورت هوشمند بپردازد. در حال حاضر نمونه اولیه ابزار ساخته‌شده است و در مرحله سنجش ساختارهای مغزی درگیر می‌باشیم. وی بابیان اینکه در اصل این ابزار با هدف بازتوانی و با در نظر گرفتن کارکردهای مغز در محیط‌های مجازی و افزوده ساخته‌شده است، افزود: این طرح تا پایان سال به نتیجه خواهد رسید، درواقع با آگاهی داشتن از عملکرد مغز، در مراحل آتی می‌توانیم این دستگاه را هوشمندانه‌تر بسازیم. وی افزود: امید است که بتوانیم این ابزار را برای استفاده در کلینیک‌ها جهت بازتوانی بیماران سکته مغزی معرفی کنیم.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.