ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

دو اقدام سازمان فضایی برای تامین ماهواره مخابراتی؛ پایان ساخت ناهید یک تا آخر ۹۵

+

معاون فناوری سازمان فضایی ایران با تاکید بر این‌که بر اساس سند چشم‌انداز در سال ۱۴۰۴ ماهواره حرفه‌ای مخابراتی باید پرتاب شود، گفت: طراحی و ساخت ماهواره‌های ناهید ۱، ۲ و ۳ گام‌های تحقیقاتی ما برای رسیدن به ماهواره مخابراتی است و ماهواره ناهید یک در سال جاری آماده می‌شود.

به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر جعفر روشنیان با تأکید بر اینکه سازمان فضایی ایران در زمینه تأمین ماهواره‌های مخابراتی دو مسیر موازی را طی می‌کند، افزود: در این حوزه اقدام به توسعه فناوری‌های بومی در این حوزه کردیم که طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی «ناهید یک» گامی برای دستیابی به ساخت ماهواره‌های مخابراتی است.

وی، خرید و تأمین ماهواره خارجی را از دیگر اقدامات این سازمان در راستای تأمین ماهواره‌های مخابراتی دانست و اظهار کرد: این اقدام در زمینه تأمین نیازهای کوتاه‌مدت است. روشنیان ادامه داد: در این راستا اقدام به مذاکره با چندین کشور کردیم و نیاز است که در این مذاکرات جوانب فنی، حقوقی و کاربردی توجه شود.

معاون فناوری سازمان فضایی ایران تأکید کرد: پیش‌بینی ما این است در زمینه خرید ماهواره مخابراتی در سال جاری تصمیم‌گیری‌های لازم اتخاذ شود. وی در خصوص خریدهای خارجی این سازمان یادآور شد: در این مذاکرات کل سیستم‌های ماهواره شامل ماهواره، ایستگاه زمینی و ایستگاه کنترل از سوی کشور سازنده برای کشور تأمین می‌شود و ما نیز آموزش‌های لازم را در این زمینه دریافت خواهیم کرد.

روشنیان با اشاره به آخرین وضعیت ماهواره ناهید یک، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود که این ماهواره در سال جاری آماده شود و پرتاب آن منوط به آمادگی فنی این ماهواره است.

وی با تأکید بر این‌که بر اساس سند چشم‌انداز کشور باید تا سال ۱۴۰۴ به ساخت ماهواره مخابراتی با تمام مشخصات موردنیاز دست یابد، گفت: برای دستیابی به این هدف طراحی و ساخت یکسری ماهواره‌های مخابراتی را در دستور کار داریم که شامل ماهواره‌های ناهید ۱، ۲ و ۳ است. روشنیان ادامه داد: در هر کدام از این ماهواره‌ها صاحب یکسری از فناوری‌ها خواهیم شد و وزن هر کدام از آنها نسبت به ماهواره قبلی افرایش می‌یابد و درنهایت در سال ۱۴۰۴ به ماهواره مخابرات ملی خواهیم رسید.

وی همچنین به جزئیات مشارکت ایران در پروژه منظومه ماهواره‌ای سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه (APSCO) اشاره کرد و گفت: یک منظومه ماهواره‌ای متشکل از چندین ماهواره و یک ماهواره از زیرسیستم‌های متفاوتی همچون باتری، کنترل، سازه و کامپیوتر پرواز تشکیل شده است و در این پروژه کشورهای مختلف با تقسیم کار مشارکت خواهند داشت. معاون فناوری سازمان فضایی ایران ادامه داد: بر این اساس ممکن است ما یا  یک ماهواره بسازیم و یا یک بخش از زیر سیستم این منظومه را طراحی کنیم.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.