ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

داستان پلانکتون

+

واژه پلانکتون از کلممه یونانی پلانکتوس می‌آید که به معنای سرگردان است، که دقیقاً همان چیزی است که پلانکتون‌ها هستند. پلانکتون‌ها گیاهان و حیوانات سرگردان کوچکی هستند که دست‌خوش پیشامد می‌شوند و امواج اقیانوس، جزر و مد و باد آن‌ها را به هر سو می‌برند. تعریف فنی پلانکتون هر چیزی است که در آب زندگی می‌کند و به اندازه کافی قوی نیست که بتواند برخلاف جریان شنا کند.

فیتوپلانکتون‌ها ارگانیسم‌های کوچک دریایی هستند که به وسیله فتوسنتز از خورشید انرژی می‌گیرند. دیاتوم‌ها یکی از شایع‌ترین انواع فیتوپلانکتون‌ها هستند و به واسطه دیواره سلولی سیلیسی خود که تنوع شگفت‌انگیزی از شکل اندازه را به آن‌ها می‌بخشند، شناخته می‌شوند. دیاتوم‌ها فقط زیبا نیستند، آن‌ها برای حیات بر روی زمین ضروری هستند. فیتوپلانکتون‌ها ۴۰ تا ۶ درصد از اکسیژنی که ما تنفس می‌کنیم را تولید می‌کنند و در اقیانوس‌ها پایه‌ی شبکه غذایی هستند.

انسان‌ها هر روز با تولید حجم عظیمی از کربن دی‌اکسید سبب گرم شدن سطح دریاها و تغییر شرایط اقیانوس‌ها می‌شوند. حدود یک سوم از کربن دی‌اکسیدی که انسان‌ها منتشر می‌کنند توسط اقیانوس‌ها جذب می‌شود و این موضوع سبب اسیدی‌تر شدن آب اقیانوس‌ها می‌شود. تا کنون مشاهده شده است که برخی از گونه‌های فیتوپلانکتون‌ها در هنگامی که مقادیر بالایی از کربن دی‌اکسید بالایی وجود دارد، رشد سریع‌تری دارند، اما باید دانست که رشد سریع‌تر تنها شاخص سلامت نیست و افزایش میزان کربن دی‌اکسید می‌تواند اثرات منفی زیادی بر روی فیتوپلانکتون‌ها داشته باشد که تا کنون شناخته نشده‌اند.

رشد همه پلانکتون‌ها به کربن دی‌اکسید وابسته نیست. نوع دیگری از جانوران سرگردان که زئوپلانکتون‌ نامیده می‌شوند بیشتر اوقات از فیتوپلانکتون‌ها تغذیه می‌کنند، هر چند که گاهی یکدیگر را نیز می‌خورند. یکی از بزرگ‌ترین و فراوان‌ترین زئوپلانکتون‌ها کریل است. کریل تنها به اندازه یک گیره کاغذ است اما به اندازه‌ای فراوان است که اگر حیوان عظیمی چون نهنگ آبی می‌تواند برای زنده ماندن تنها از آن‌ها تغذیه کند.

بیشتر فیتوپلانکتون‌ها موجودات زنده تک‌ سلولی‌ای هستند که به وسیله تقسیم شدن به دو سلول جدید تکثیر می‌شوند. روند تقسیم معمول فیتوپلانکتون‌ها در ابتدا دو برابر شدن در هر روز است، اما پس از مدتی سرعت رشد آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. فیتوپلانکتون‌ بیشتر به معنای غذای بیشتر برای زئوپلانکتون‌ است و زئوپلانکتون‌ نیز خود طعمه ماهی‌های کوچک و نهنگ‌های بزرگ است.

انسان‌ها به پلانکتون‌ها نیازمند هستند، اما اکثر مردم بدون این‌که یک پلانکتون را از نزدیک دیده باشند به زندگی خود ادامه می‌دهند. پلانکتون‌ها قهرمانان گمنام اقیانوس هستند – این موجودات کوچک و زیبا ریه‌های کره‌ی زمین و غذایی برای دریا هستند.

 

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.