ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

بررسی نظریه جهان‌های موازی؛ آیا نسخه دیگری از ما در کیهان وجود دارد؟

۲

نظریه‌ای با نام “جهان‌ چندگانه” وجود دارد که عنوان می‌کند این جهانی که ما در آن زندگی می‌کنیم یکتا نیست، بلکه جهان‌های دیگری نیز وجود دارند که در موازات یک‌دیگر قرار گرفته‌اند. این جهان‌های مجزا که نظریه جهان چندگانه به آن‌ها اشاره می‌کند، با نام “جهان‌های موازی” شناخته می‌شوند و یکی از نظریه‌های بسیار جالب و بحث برانگیز سال‌های اخیر بوده است. جالب است بدانید که همه‌ی فیزیک‌دان‌ها با این نظریه موافق نیستند و حتی آن‌ها به وجود چنین جهان‌هایی اعتقاد ندارند. برخی از آن‌هایی که به این نظریه معتقد هستند می‌گویند که غیرممکن است بتوانیم با این جهان‌های موازی در ارتباط باشیم. جهان‌های موازی با توجه به اصل نظریه، به چند رده یا سطح دسته‌بندی شده‌اند که در ادامه هر یک از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

سطح ۱: اگر به اندازه کافی دور شوید، به خانه باز می‌گردید

ایده اصلی که در ریشه سطح ۱ قرار دارد، می‌گوید فضا آن‌قدر بزرگ است که قوانین احتمال ما را به این یقین رسانده‌اند که جایی در این جهان، سیاراتی وجود دارند که درست همانند زمین هستند. در واقع، جهانی بی‌نهایت باید بی‌نهایت سیاره داشته باشد و در برخی از آن‌ها، اتفاقاتی روی می‌دهد که با اتفاقات سیاره زمین ما یکسان هستند!

ما نمی‌توانیم این جهان‌ها را ببینیم زیرا دید ما به سرعت خارق‌العاده نور محدود شده است. نور سفر خود را چیزی در حدود ۱۴ میلیارد سال پیش و درست پس از وقوع مه‌بانگ (انفجار بزرگ یا همان بیگ بنگ) آغاز کرد، بنابراین ما نمی‌توانیم چیزی که در فاصله بیش از ۱۴ میلیارد سال نوری از ما قرار دارد را ببینیم (این را هم در نظر داشته باشید که جهان همواره در حال گسترش است). این حجم از فضا که ما می‌توانیم آن را ببینیم “حجم هابل” نام دارد و تمامی جهان قابل مشاهده را شامل می‌شود.

سطح ۱ نظریه جهان‌های موازی بر دو فرض اصلی و اساسی استوار است:

  • جهان بی‌نهایت است (یا این که تقریباً بی‌نهایت است)
  • در جهانی بی‌نهایت، هر اتفاقی که در حجم هابل رخ دهد و یا هر ذره‌ای که در این حجم شکل بگیرد، می‌تواند در جهان بی‌نهایت تا چندین بار تکرار شود.

اگر سطح ۱ نظریه جهان‌های موازی واقعاً وجود داشته باشد، دست‌یابی به یکی از این جهان‌های موازی تقریباً (نه کاملاً) غیرممکن است. بنابر یک دلیل، ما نمی‌توانیم به یکی از این جهان‌های موازی حتی نگاه کنیم زیرا با توجه به تعاریف، یک جهان موازی سطح ۱ به اندازه‌ای از ما دور است که ما نمی‌توانیم یک پیغام را از سوی آن‌ها دریافت کرده یا به سوی آن‌ها ارسال کنیم. ما در حال حاضر تنها می‌توانیم در حجم هابل پیام‌ها را دریافت و یا ارسال کنیم.

Parallel-Universe

سطح ۲: اگر به اندازه کافی دور شوید، وارد سرزمین عجایب خواهید شد

در جهان‌های موازی سطح ۲، نواحی در فضا وجود دارند که دائماً در حال متورم شدن یا انبساط یافتن هستند. با توجه به ادامه‌دار بودن فرآیند متورم شدن در این جهان‌ها، فضایی که بین ما و دیگر جهان‌ها وجود دارد با سرعتی بیش از سرعت نور گسترش می‌یابد. بنابراین آن‌ها کاملاً از دسترس ما خارج هستند و ما هیچ‌گاه نمی‌توانیم به آن‌ها دست یابیم.

دو نظریه در حال حاضر وجود دارند که باعث می‌شوند ما بتوانیم وجود جهان‌های موازی سطح ۲ را باور کنیم:

  • نظریه تورم ابدی
  • نظریه اکپیروتیک

در تورم ابدی، نوسانات کوانتومی موجود در انرژی خلاء جهان‌های اولیه باعث شده‌اند تا جهان‌های حبابی در همه‌جا شکل بگیرند و به تورم خود در نرخ‌های متفاوتی ادامه دهند. یک مدل تورمی از این جهان‌ها وجود دارد که می‌گوید تورم این جهان‌ها شامل یک مرحله نخستین با انرژی خلاء مثبت (حداکثری) می‌شود و بخش‌هایی از جهان‌ها در آن مرحله دچار تورم می‌شوند و تنها گاهی اوقات به ندرت پیش می‌آید که به مراحل غیر تورمی با انرژی پایین‌تر یا حالت پایه واپاشی می‌شوند. اما مدل تورم بی‌نظم پیش‌بینی می‌کند که سطح انرژی حالت اولیه یا مرحله نخستین خیلی تصادفی انتخاب می‌شود (و این یعنی انرژی خلاء اولیه لزوماً مثبت یا حداکثری نیست) و نتایج نیز یکسان خواهند بود. با توجه یافته‌هایی که از انجام مطالعه بر روی نظریه تورم ابدی و شرایط آن به دست آمده احتمالاً وقتی که تورم آغاز گردیده تنها باعث شکل‌گیری یک جهان نشده، بلکه همزمان چند جهان را به وجود آورده است.

در حال حاضر تنها نظریه غیر تورمی که جنبه‌های مختلف را توصیف می‌کند، نظریه اکپیروتیک است. مدل اکپیروتیک اکنون به عنوان مدل جایگزینی برای مدل استاندارد تورم ابدی در ارتباط با نخستین لحظات جهان به شمار می‌رود اما بسیار جدید بوده و باید بر روی آن کار شود تا از نتایج آن اطمینان حاصل گردد. اما نظریه اکپیروتیک چه می‌گوید؟

این مدل تقریباً جدید می‌گوید که جهان از یک نقطه خاص به وجود نیامده بلکه در اثر برخورد دو غشاء (غشاء یا Brane به اجرام پویایی گفته می‌شود که طبق قوانین مکانیک کوانتومی می‌توانند در میان فضا-زمان تکثیر یابند) به وجود آمده است و این اغشیه می‌توانند در چندین مکان با یک‌دیگر برخورد کرده و هر بار جهانی دیگر را به وجود بیاورند. برای درک بهتر این موضوع یک کاغذ را در نظر بگیرید که بر روی یک سطح به بالا و پایین پرش می‌کند، هر بار که کاغذ با سطح برخورد کرده و آن را لمس می‌کند مطمئناً تنها یک نقطه خاص را لمس نخواهد کرد، بلکه با چندین نقطه مختلف تماس پیدا می‌کند. حالا اگر این کاغذ یک غشاء باشد، با هر بار برخورد می‌تواند باعث به وجود آمدن جهانی دیگر شود. هر نقطه‌ای که غشاء با آن برخورد کند جهان مخصوص به خودش را خواهد داشت که این جهان نیز تورم خاص خود با نرخی مشخص را دارد.

هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم این اغشیه تنها در یک نقطه با یک‌دیگر برخورد می‌کنند، بنابراین نظریه اکپیروتیک بیان می‌کند که احتمال وجود جهان‌های دیگر در نقاطی دیگر بسیار بالاست.

parallel-universe (1)

سطح ۳: اگر همین‌جایی که هستید بایستید، در خودتان غرق می‌شوید!

جهان موازی سطح ۳ در واقع همان نظریه جهان‌های بسیار که بر یک‌دیگر تاثیر می‌گذارند را عنوان می‌کند. سطح ۳، شناخته شده‌ترین حالت جهان موازی است و وقتی که یک شخص به جهان‌های موازی فکر می‌کند به احتمال بسیار زیاد این سطح را متصور می‌شود. سطح ۳ با دیگر سطوح متفاوت است، زیرا در فضا و زمانی دیگر نیست و درست در همین‌جا و همین زمانی که ما هستیم وجود دارند اما هنوز هم هیچ راهی برای دسترسی به آن‌ها وجود ندارد. شما هیچ‌گاه با جهان‌های موازی سطح ۱ و یا سطح ۲ ارتباط نداشته و نخواهید داشت اما با جهان‌های موازی سطح ۳ ارتباط دارید و این ارتباط تا ابد ادامه خواهد داشت. هر لحظه از زندگی شما، هر تصمیمی که می‌گیرید و هر چیزی که در همین لحظه هستید، از خود فعلی شما بی‌نهایت نسخه به وجود می‌آید که هر کدام سرنوشتی متفاوت دارند و همگی از یک‌دیگر بی‌خبر هستید.

برای درک بهتر، جنگ جهانی دوم را در نظر بگیرید. در این جنگ، آلمان نازی به رهبری آدولف هیتلر و کشورهای متحدش که گروه متحدین نام داشتند، از کشورهایی همچون روسیه، آمریکا، بریتانیا و… که گروه متفقین را تشکیل داده بودند شکست خوردند و نتیجه جنگ، فتح برلین بود. این اتفاقی است که در جهان فعلی ما افتاده است. اما طبق نظریه جهان‌های موازی سطح ۳، در جهان یا جهان‌هایی دیگر، نتایج متفاوتی به دست آمده است. به عنوان مثال ممکن است به محض شکست خوردن آلمان نازی یک جهان موازی شکل گرفته باشد که در آن جهان، آدولف هیتلر و متحدانش در جنگ پیروز شده‌اند و جهان سرنوشتی کاملاً متفاوت دارد! یا این که ممکن است جهانی موازی وجود داشته باشد که در آن هیچ جنگی رخ نداده باشد.

ممکن است فردی در این جهان فوت کند اما نسخه‌های دیگر آن که در جهان‌های موازی هستند همچنان به حیات خود ادامه دهند. شما هر تصمیمی که می‌گیرید، جهانی موازی و نسخه‌ای دیگر از خود را به وجود می‌آورید. تصمیم می‌گیرید که کاری را انجام دهید، نسخه دیگر شما در جهانی دیگر، آن کار را انجام نخواهد داد و سرنوشت متفاوتی را رقم خواهد زد. تا کنون چند تصمیم داشته‌اید؟ چند ثانیه از عمر شما می‌گذرد؟ اگر حساب این‌ها از دستتان خارج شده باید بدانید که هم اکنون بی‌شمار نسخه از شما در جهان‌هایی موازی وجود دارد.

سطح ۴: در فراسوی رنگین کمان، جای بسیار عجیبی است

جهان موازی سطح ۴، عجیب‌ترین مکان و بحث برانگیزترین پیش‌بینی انجام شده در این زمینه است، زیرا از قوانین ریاضی طبیعتی متفاوت از جهان ما پیروی می‌کند. به طور خلاصه: هر جهانی که فیزیک‌دان‌ها بتوانند آن را روی کاغذ آورده و بر روی آن کار کنند، وجود خواهد داشت. با توجه به اصل دموکراسی ریاضی: هر جهانی که احتمال وجود آن از نظر ریاضی وجود داشته باشد، یقیناً در واقعیت نیز وجود دارد.

این سطح از جهان موازی دیوانه‌کننده است، یعنی هر چیزی که فیزیک‌دان‌ها از نظر ریاضی احتمال وجود آن را بدهند حتماً وجود خواهد داشت.

نظر شما در مورد نظریه جهان‌های موازی چیست؟ آیا این نظریه را قبول دارید؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
2
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

2 دیدگاه

avatar

مرتب سازی:   جدید ترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
رحمت قاسمی
رحمت قاسمی
مهمان
4 ماه 12 روز قبل

من در مورد سیاهچالها نظریه دارم .دانشمندان میگویند که نور نمیتواند از سیاهچال عبور کند.وحال نظر من اینست که ممکن است سیاهچاله مثل ایینه عملکرد داشته باشد

احسان رستمی پور
احسان رستمی پور
مهمان
4 ماه 9 روز قبل

ما میگیم کپی مثل ما هست و خودمونو مرکز جهان میدونیم
اگه ما کپی از یه جهان دیگه باشیم و حاصل تصمیم های نگرفته اونها باشیم چی؟

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.