ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

آغاز به‌کار دیتاسنتر فضایی ایران تا بهار

+

رئیس سازمان فضایی ایران از بهره‌برداری از مرکز داده فضایی کشور برای پایش و رصد تصاویر ماهواره‌های سنجش از دور تا بهار سال ۹۶ خبر داد.

به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری مهر، محسن بهرامی با اشاره به اقداماتی که سازمان فضایی ایران برای کاربردی کردن فناوری فضایی در دست انجام دارد، اظهار داشت: باید نوع نگاهمان را نسبت به فناوری فضایی تغییر دهیم و در این حوزه تنها به فکر ساخت سخت افزار نباشیم. بلکه آنچه که در این بخش موردنیاز بوده و دارای اهمیت است، موضوع کاربردهای این فناوری است.

وی با تاکید بر اینکه برنامه‌مان این است که در کشور توجه بیشتری به بهره‌برداری از فناوری فضایی شود، ادامه داد: امیدواریم این برنامه‌ریزی به مرور اجرایی شود تا سازمان‌های مرتبط بتوانند برای دریافت دیتاهای موردنیاز از فناوری ماهواره‌ای استفاده کنند.

بهرامی با اشاره به کاربرد فناوری سنجش از دور برای پایش و رصد حوادث طبیعی و محیط‌ زیست، خاطرنشان کرد: دیتاسنتر فضایی کشور بهار سال ۹۶ آماده بهره‌برداری خواهد شد و با وجود این مرکز داده، امیدواریم بتوانیم حجم زیادی دیتای دریافتی از ماهواره‌های سنجش از دور را بایگانی و آرشیو کرده و در اختیار سازمان‌های مرتبط مانند محیط‌ زیست، جهاد کشاورزی و مدیریت بحران قرار دهیم.

رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بااینکه پایش محیط زیست به کمک تصاویر ماهواره‌های سنجش از دور، پیش از این نیز در کشور مورد استفاده قرار می‌گرفت، ادامه داد: برای مثال در رخدادهایی مانند سیل خوزستان و زلزله کرمان در عرض ۲۴ ساعت با همکاری سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو)، تصاویر دریافتی از ماهواره‌های سنجشی را دریافت کرده و برای سازمان‌های مربوطه ارسال کردیم.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، پایش پدیده گرد و غبار و خشکسالی با استفاده از فناوری سنجش از دور را از دیگر اقداماتی عنوان کرد که در حال کاربردی شدن در کشور است. وی گفت: هم‌اکنون با سازمان محیط زیست و وزارت کشاورزی وارد مذاکره شده‌ایم که در صورت راه‌اندازی مرکز داده فضایی، بخشی از نیاز این سازمان‌ها را برای در اختیار داشتن تصاویر ماهواره‌ای از وضعیت کشور، فراهم کنیم.

بهرامی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین هدف ما معرفی توانمندی فناوری فضایی است، گفت: بخشی از توانمندی‌های فناوری فضایی مربوط به پرتاب ماهواره و بخشی دیگر مربوط به تهیه تصاویر ماهواره‌ای است که در این زمینه برای برطرف شدن مشکلات موجود، جلساتی را با سازمان‌های مختلف درگیر پدیده گرد و غبار داشته‌ایم. رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه برطرف کردن پدیده‌های این‌چنینی در حیطه مسئولیت سازمان فضایی نیست، اضافه کرد: ما بازار کاربرد این فناوری و ابزارهای موردنظر را در اختیار مسئولان قرار می‌دهیم اما برای استفاده از این ابزار، سازمان‌های مربوطه باید پیگیری کنند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.