ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

کرم‌های گوشت‌خواری که چون ستاره می‌درخشند

+

در جزیره شمالی نیوزلند غارهایی وجود دارند به نام ویاتومو که این غارها زیستگاه لارو یک گونه از پشه به نام آراکنوکامپا لومینوسا (Arachnocampa luminosa) است که تحت عنوان کرم‌های عنکبوتی درخشان نیز از آن‌ها یاد می‌شود. امروز با ویاتک همراه باشید تا در این مقاله علمی با این کرم‌های گوشت‌خوار درخشان شگفت‌نگیز بیشتر آشنا شویم.

لارو آراکنوکامپا لومینوسا همانند کرم‌های شب‌تاب به وسیله فرآیندهایی شیمیایی که در بدن خود انجام می‌دهد نورهای زیبایی را از خود ساطع می‌کند، اما برخلاف نور زرد کرم‌های شب‌تاب، این لارو نور آبی بسیار زیبایی را از خود ساطع می‌کند. قربانیان این لاروها حشرات در حال پرواز ساکن این غار هستند که به دام این لاروهای درخشان می‌افتند. بسیاری از این حشرات از جمله پروانه‌ها با استفاده از نور ماه و ستارگان مسیر خود را یافته و در یک زاویه ثابت به پرواز در یک خط مستقیم ادامه می‌دهند، این موضوع تا زمانی برای این حشرات خوب است که منابع این نور ماه و ستارگان واقعی باشند که فاصله بسیار زیادی با آن‌ها دارند، اما هنگامی که این حشرات از نور لاروهای آراکنوکامپا لومینوسا برای مسیریابی خود استفاده می‌کنند که بسیار به آن‌ها نزدیک هستند، به دام این لارو‌ها می‌افتند. ساطع کردن نور، در طبیعت کاربردهای فراوانی دارد، اما استفاده از نور برای به دام انداختن طعمه نسبتاً نادر است.

Arachnocampa luminosa (2)کرم‌های درخشان غارهای ویاتومو بومی نیوزلند هستند که در تعدادی از غارهای آهکی در سراسر کشور نیوزلند وجود دارند. گونه‌های مرتبط با این گونه در تاسمانی و در سواحل شرق استرالیا وجود دارند. در محل قرار گرفتن این لاروهای درخشان، این لاروها رشته‌های باریکی از ابریشم مترشحه از بزاق خود را تولید می‌کنند که توپ‌هایی مخاطی در طول آن‌ها قرار گرفته و ظاهری نقطه نقطه را به آن‌ها بخشیده است، این کرم‌های درخشان از این رشته‌های باریک آویزان که فوق‌العاده چسبنده هستند به عنوان تله برای به دام انداختن حشرات استفاده می‌کنند. هنگامی که یک حشره در این دام می‌افتد، کرم آویزان وعده غذایی خود را به دست آورده است. دانشمندانی که مخاط این لارو را بررسی کرده‌اند، هیچ گونه ماده سمی را در آن پیدا نکرده‌اند اما گمان می‌شود که این مخاط سوراخ‌ها تنفسی حشرات را مسدود می‌کند. پس از به دام افتادن قربانی، زمان رسیدن به آن فرا می‌رسد. این کرم‌های آویزان به همان شیوه‌ای که رشته‌های باریک را ترشح می‌کنند، این‌بار این رشته‌ها را از طریق دهان خود جذب کرده و طعمه را به سمت خود می‌کشند.

معمولاً هنگامی که طعمه به دهان کرم می‌رسد هنوز زنده است، کرم با استفاده از دندان‌های تیز خود همانند مته اسکلت خارجی حشره را تخریب می‌کند. یک طعمه پیش از این‌که از رشته‌های چسبناک جدا شود، ممکن است که چند وعده غذایی کرم را تامین کند.

کرم‌های درخشان می‌توانند مدت یک‌سال را در مرحله لاروی درخشان چرخه زندگی خود سپری کنند. این مدت زمانی طولانی است، هنگامی که بدانیم این موجودات پس از بالغ شدن در مدت یک هفته نابود می‌شوند، اما به نظر می‌رسد که در طول این مدت آن‌ها فقط یک هدف را دنبال می‌کنند و آن هدف جفت‌گیری است. با توجه به آناتومی این موجود بالغ شده، این موجودات فاقد دهان هستند که با توجه به این مورد به نظر می‌رسد که این موجودات در طول زندگی کوتاه خود چیزی نمی‌خورند.

سوال مهمی که هم‌اکنون ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده این است که چه چیزی سبب می‌شود که این کرم‌ها تابش نور خود را قطع و وصل کنند. کلونی‌های مختلفی از این کرم‌ها در یک غار وجود دارد. برخی از محققان متوجه شده‌اند که این کرم‌ها تابش نور خود را با سایر کرم‌های کلونی خود هماهنگ می‌کنند و از یک چرخه ۲۴ ساعته برای قطع و وصل تابش نور خود استفاده می‌کنند. کرم‌ها بزرگ‌تر نسبت به کرم‌های کوچک‌تر برای مدت بیشتری به تابش نور ادامه می‌دهند. همچنین مطالعات نشان می‌دهند که کلونی‌های مختلف در چرخه‌های مختلفی به سر می‌برند.

اگر شرایط خوب باشد، یک کلونی که در نزدیکی دهانه غار قرار دارد می‌تواند به سمت پوشش گیاهی گسترش پیدا کند، اما حتی بسیاری از لاروها پس از بالغ شدن و به دست آوردن توانایی پرواز نیز هرگز نمی‌توانند جهان خارج را تجربه کنند.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.