ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

آیا این زانوها به ملکه نِفرتاری تعلق دارند؟

+

زانوهایی که در ادامه تصویر آن‌ها را مشاهده می‌کنید برای دهه‌ها در یک موزه ایتالیایی در معرض دید عموم قرار داشته‌اند اما باستان‌شناسان توجهی به آن‌ها نداشته‌اند. اما به تازگی گروهی از محققان به طور دقیق و گسترده این یک جفت اندام ۳۲۰۰ ساله را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داده‌اند و اعلام کرده‌اند که این اندام به ملکه نِفرتاری تعلق دارند. نِفرتاری مریموت یکی از زیباترین زنان مصر و ملکه فرعون رامسس بزرگ بود (دقت کنید که این ملکه با نِفرتی‌تی که همسر فرعون آخِن‌آتِن بود اشتباه گرفته نشود). برای آن‌که مشخص شود این یک جفت زانو به چه کسی تعلق دارد، کارشناسان از سرتاسر جهان با انجام آزمایشاتی نظیر پوشش رادیوکربن، دیرین آسیب‌شناسی، ژنتیک، شیمی و مصرشناسی به این دستاورد مهم رسیدند.

پژوهش‌گرانی که صاحب اصلی این یک جفت زانو را تشخیص دادند اعلام کرده‌اند که شواهد موجود به شدت تایید می‌کنند که صاحب این یک جفت زانو، ملکه نِفرتاری مریموت همسر رامسس بزرگ است. این کشف به اندازه کشف مقبره این ملکه در سال ۱۹۰۴ میلادی محققان را هیجان‌زده نکرده است اما این برای نخستین‌بار است که آن‌ها برای آثار باقی‌مانده از پیکر یک مومیایی، شواهدی علمی را در دست دارند. مایکل هابیکت، مصرشناس از دانشگاه زوریخ، سوییس در این خصوص می‌گوید:

michael-habicht

نِفرتاری مریموت، یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ملکه‌های مصر باستان است و در رده نِفرتی‌تی، حَتشِپسوت و ملکه کلئوپاترا قرار می‌گیرد.

ملکه نِفرتاری، نخستین همسر رامسس دوم ( پادشاهی از ۱۲۷۹ تا ۱۲۱۳ پیش از میلاد مسیح) به شمار می‌رود و پیکر او در دره ملکه‌ها واقع در مصر و در مقبره‌ای که امروزه با نام QV66 شناخته می‌شود به خاک سپرده شد. بقایای پیکر مومیایی شده وی نیز درست در همین محل یافت شدند. به هر حال از زمان درگذشت نِفرتاری (در سال ۱۲۵۵ پیش از میلاد مسیح) تا زمان کشف مقبره آن در سال ۱۹۰۴ میلادی، این مکان به صورت گسترده غارت شده است و پیکر مومیایی او نیز توسط دزدان تکه تکه شده و تکه‌های آن نیز به اطراف پخش شده‌اند. البته برای آن‌که اوضاع پیچیده‌تر نیز شود، بقایای سایر مقبره‌ها نیز توسط باران و یا هر چیز دیگری به مقبره‌های دیگر از جمله QV66 راه یافته‌اند و از این رو تشخیص این‌که قبر QV66 متعلق به نِفرتاری است بسیار دشوار شد. با این حال باستان‌شناسان توانستند تکه‌های مومیایی را گرد هم آورند و آن‌ها را بازیابی کنند. تکه‌هایی نظیر کاسه زانو، استخوان ران و استخوان ساق پای این مومیایی هم اکنون توسط باستان‌شناسان مورد بررسی قرار می‌گیرند.

nef-01_1024

یکی از آزمایش‌هایی که باستان‌شناسان انجام دادند برای این بود که ارتفاع بدن (قَد) را بر اساس نسبت استخوان تشخیص دهند. پس از انجام این آزمایش و موفقیت آمیز بودن آن مشخص شد که نِفرتاری مریموت یک زن بلند قد نبوده (بر اساس معیارهای امروزی)، بلکه قد او چیزی مابین ۱۶۵ و ۱۶۸ سانتی‌متر بوده است. اما اگر بخواهیم این قد را با معیارهای زمان حیات او بسنجیم، باید بگوییم که نِفرتاری از حدود ۸۰ درصد زنان دوران خودش بلند قدتر بوده است. دیگر سرنخ‌هایی که توسط بررسی رگ‌ها با استفاده از اشعه اکس به دست آمدند نشان دادند که نِفرتاری به هنگام مرگ ۴۰ الی ۶۰ ساله بوده و توسط مایعی خاص مومیایی شده است. باستان‌شناسان بر این باورند که از این مایع خاص در دوران رامسس دوم برای مومیایی کردن اشخاص مهم استفاده می‌شده است.

در مقبره این ملکه، صندل‌های او نیز یافت شده‌اند که با استفاده از گیاهان، برگ درخت خرما و پاپیروس ساخته شده بودند. این نوع صندل‌ها در دوران نِفرتاری بسیار مرسوم بوده‌اند. کارشناسان می‌گویند با توجه به اندازه‌گیری‌های صورت گرفته، مشخص شده که اندازه پاهای او بر اساس معیار آمریکا، ۹ بوده است و این یعنی پاهای او از نظر اندازه کاملاً با قد و هیکلش تناسب داشته‌اند.

البته برخی از آزمایشات نیز موفقیت آمیز نبوده‌اند. به عنوان مثال انجام آزمایش DNA به دلیل وجود آلودگی‌های مختلف موجود بر روی پیکر مومیایی شده در حال حاضر امکان پذیر نیست اما آن‌چه که در مقبره یافت شده تایید می‌کنند که این همان پیکر مومیایی شده ملکه نِفرتاری است.

مایکل هابیکت در ادامه سخنانش گفت:

michael-habicht

مورد اطمینان‌ترین نظریه این است که این یک جفت زانو به ملکه نِفرتاری تعلق دارند. ما در مقبره او بقایی را کشف کرده‌ایم و همچنین اشیایی را دیده‌ایم که نام نِفرتاری بر روی آن‌ها نوشته شده است. ما نظیر این اشیا را در مقبره دیگری ندیده‌ایم.

شما در این خصوص چه فکر می‌کنید؟

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.