ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

دکمه هایی که یک امپراتوری را ساختند

+

همواره لباس‌های مختلفی ساخته و پس از مدت کوتاهی از خاطرها می‌روند و دیگر اثری از آن‌ها در ویترین مغازه‌ها باقی نمی‌ماند، اما یکی از لباس‌هایی که تاکنون محبوبیت خود را حفظ کرده شلوارهای جینی است که هم‌اکنون بسیاری از ما از آن استفاده می‌کنیم.

how-the-little-buttons-on-jean-pockets-built-an-empire_image-2-610x427

در این مطلب قصد نداریم در رابطه با تاریخچه شلوار جین صحبت کنیم بلکه می‌خواهیم در رابطه با قسمتی از این شلوار که صحبت کنیم که در تمامی شلوارهای جین دیده می‌شود، اگر هم‌اکنون به شلوار جین خود نگاهی بی اندازید حتماً دکمه‌هایی را مشاهده می‌کنید که در برخی قسمت‌های آن قرار گرفته یا به‌اصطلاح پرچ شده است.

how-the-little-buttons-on-jean-pockets-built-an-empire_image-5-610x774-1

این دکمه‌ها تاریخچه جالبی دارد که ممکن است بسیاری از شما از آن بی‌خبر باشید، سال ۱۸۷۳ آقای ژاکوب دیویس (تصویر بالا) که در شهر سان فرانسیسکو به حرفه خیاطی مشغول بود به‌طور مکرر با مراجعه کارگرانی مواجه می‌شد که از پاره شدن شلوار کار خود گلایه می‌کردند، ازاین‌رو آقای دیویس به فکر راه‌حلی بود تا میزان پاره شدن شلوار کارگران را کمتر کند.

how-the-little-buttons-on-jean-pockets-built-an-empire_image-4-610x418

نتیجه این فکر و بررسی منجر به اختراعی شد که باعث محبوبت زیاد شلوار جین تاکنون شد، آقای دیویس تصمیم گرفت تا در بخش‌هایی از این شلوار که امکان پاره شدن آن بیشتر بود پرچ و پیچ مسی استفاده کند و این کار وی نیز نتیجه داد و به خوبی از پاره شدن شلوار جین جلوگیری می‌کرد.

jewishsflevi-strauss-portrait

در آن زمان این خیاط پول کافی برای ثبت اختراع خود نداشت، از این رو با آقای لوی اشتراوس (تصویر بالا) که در آن زمان عرضه کننده شلوار جین بود همکاری و آقای اشتراوس مبلغ لازم برای ثبت اختراع را در اختیار دیویس قرار داد و به او کمک کرد تا کسب و کار فروش شلوار سفارشی شده همراه با جیب پرچ شده برای نیروی کار را آغاز کند. این اقدام شروع همکاری این دو شخص شد، این شلوارهای مقاوم در برابر پاره شدن در سانفرانسیسکو به شهرت زیادی در بین نیروی کار رسید و به زودی سرتاسر کشور خواستار خرید این شلوارها شدند.

how-the-little-buttons-on-jean-pockets-built-an-empire_image-0-610x321

این اختراع کوچک به‌قدری بزرگ شد که در آینده‌ای نزدیک به نماد طراحی در شلوارهای آقای لوی اشتراوس شد، شلوارهایی که با همکاری این دو شخص طراحی و تولید می‌شدند روزبه‌روز قابلیت‌های جدیدی به آن اضافه شد، به‌طور مثال جیب کوچکی که هم‌اکنون شما برای قرار دادن سکه یا فروکردن انگشت شصت خود از آن استفاده می‌کنید، در آن زمان برای قرار دادن ساعت‌های زنجیر دار طراحی شدند. از دیگر نشانه‌های این شلوارها وجود رنگ نارنجی برای بافت و جیب عقب است که ابتدا در شلوارهای لوی اشتراوس مورد استفاده قرار گرفت، اما تنها دلیل شهرت لوی اشتراوس و ژاکوب دیویس را همین دکمه‌های کوچکی باید دانست که باعث شد شلوار جین به یک امپراطوری در دنیای لباس تبدیل شود.

نظر شما در رابطه با این موضوع چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.