ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

حسگری کوچک برای برای اندازه‌گیری pH و کلرید

+

Imec و Holst Centre دو سازمان تحقیقاتی مستقر در بلژیک و هلند هستند که با همکاری یک‌دیگر از سنسوری کوچک برای اندازه‌گیری میزان pH و کلرید رونمایی کردند. کلرید الکترولیتی است که در انواع فرآیندهای سلولی، از جمله تنظیم سطح pH بدن شرکت دارد.

این حسگر جدید و اجزای همراه آن بر روی یک تراشه یک‌پارچه قرار گرفته‌اند. این تراشه به اندازه کافی کوچک است که بتوان را در دستگاه‌های دیگر جاسازی کرد. چالش اصلی فناروی در این زمینه ساخت الکترودی بود که در طول زمان پایدار باقی بماند و نتایج در طول زمان تغییر نکند. در این حسگر دو الکترود وجود دارد، یکی از آن‌ها الکترود حساس به یون است که یک غشا دارد و دیگری یک الکترود مرجع است. هنگامی که الکترودها درون یک مایع غنی از یون غوطه‌ور می‌شوند، پتانسیل الکتریکی تولید می‌شود. مشکل این است که الکترودهای مرجع که در چنین حسگرهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و به اندازه‌ای کوچک هستند که درون دستگاه‌های دیگر قرار بگیرند، معمولاً ناپایدار هستند.

طبق اعلام محقق ارشد این پروژه، با استفاده از یک الکترود مرجع که دارای یک کانال میکروسیال به عنوان اتصال و الکترودهای اکسید ایریدیوم حالت جامد و کلرید نقره بر روی بستری از سیلیکون است. دو نوع الکترود به ترتیب برای اندازه‌گیری pH و کلرید بهینه شده‌اند.

این تیم حسگرهای جدید را مورد آزمایش قرار داده و نشان داده است که در طول مدت زمانی طولانی پایدار باقی می‌مانند و با سرعت و حساسیت بالا pH و کلرید را اندازه‌گیری می‌کنند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.