ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

احتمالاً پیش از زمین، سیاره زهره می‌توانسته میزبان حیات باشد

+

زهره، یک جهنم واقعی است. این سیاره در مقایسه به مریخ، به زمین نزدیک‌تر است اما از نظر آب و هوایی هیچ شباهتی به زمین ندارد و دمای سطح آن به ۴۶۲ درجه سلسیوس می‌رسد و به عنوان گرم‌ترین سیاره منظومه شمسی شناخته می‌شود همچنین فشار هوا بر روی این سیاره بیش از حد بالاست و معادل فشار آب عمق یک کیلومتری اقیانوس است. به تازگی محققان موسسه علمی گودارد که متعلق به ناسا است شبیه‌سازی را انجام داده‌اند که طبق آن، بسیار سخت است که باور کنیم چیزی در حدود ۷۵۰ میلیون سال پیش سیاره زهره همانند زمین دارای اقیانوس‌های آب مایع بوده و آب و هوایی مناسب حیات داشته است. این شرایط در واقع چند صد میلیون سال قبل نه، بلکه چندین میلیارد سال پیش بر روی سیاره زهره وجود داشته‌اند تا این که بالاخره آتشفشان‌های بسیار زیاد این سیاره را به شکل امروزی تبدیل کرده‌اند.

سیاره زهره از نظر ظاهری هم اندازه سیاره زمین است اما ۲۵٫۸ کیلومتر به خورشید نزدیک‌تر است، بنابراین چیزی در حدود ۴۰ درصد بیشتر تشعشات خورشیدی را دریافت می‌کند. اتمسفر غلیظ این سیاره نوعی اثر گلخانه‌ای را در آن به وجود آورده و دمای آن را بالا برده است، بخش اعظم این اتمسفر از کربن دی‌اکسید تشکیل شده و ابرهای ضخیم زهره، ۷۰ درصد نور خورشید را به فضا بازتاب می‌کنند و همین باعث شده که سیاره زهره در آسمان شب درخشان‌ترین جرم باشد.

ستاره‌شناسان می‌گویند که زهره همیشه این شکلی نبوده است. این سیاره در حال حاضر مقدار اندکی آب در اتمسفر خود دارد اما میلیاردها سال پیش، اقیانوس‌های آب مایع به عمق ۵۲۵ متر بر روی سطح این سیاره وجود داشته‌اند و در همان زمان اتمسفر این سیاره نیز نازک‌تر و رقیق‌تر بوده است. محققان موسسه علمی گودارد تمامی این فاکتورها را در مدل‌های آب و هوایی که برای زمین استفاده می‌کنیم وارد کردند و گفته‌اند که دمای این سیاره میلیاردها سال پیش حداقل ۱۱ درجه سلسیوس و حداکثر ۳۵ درجه سلسیوس بوده است. بنابراین میلیاردها سال پیش این سیاره همانند زمین می‌توانسته میزبان حیات باشد زیرا تمامی شرایط آن را داشته است.

venus-surface-impact-farm-2016-08-08-01

این شبیه‌سازی صورت گرفته به دوره چرخش زهره و همچنین توپوگرافی سطح آن وابسته است. يک بار گردش زهره به دور خودش در حدود ۲۴۳ روز زمينی به طول می‌انجامد. جالب است بدانيد که يک روز زهره از يک سال آن بيشتر است! هر بار گردش سياره زهره به دور خورشيد در حدود ۲۲۵ روز زمينی طول می‌کشد. در واقع روز زهره به اندازه ۲۰ روز زمينی از سال آن بيشتر است اما سیارات وقتی جوان‌تر هستند معمولاً با سرعتی بیشتر به دور خود گردش می‌کنند.

مدل‌های جدید ۱۰۰ درصد تایید نمی‌کنند که زمانی زهره قابل سکونت بوده بلکه می‌گویند که این امکان چندان دور از ذهن نیست، اما قطعی هم نیست. یافته‌های این تحقیقات به ستاره‌شناسان کمک می‌کنند تا وارد جزئیات سیاره‌های فراخورشیدی دارای شرایط حیات بشوند. همچنین این یافته‌ها نظریه‌ای در خصوص چگونگی آمدن حیات به زمین را پدید آورده‌اند. دانشمندان در حال حاضر بر این باورند که حیات زمانی از سیاره مریخ به زمین منتقل شده است اما اگر زهره نیز میلیاردها سال پیش میزبان حیات بوده باشد، امکان دارد که حیات از سوی این سیاره به زمین آمده باشد. دانشمندان به دنبال این تحقیقات، بیشتر به دنبال نشانه‌های حیات در مریخ و زهره خواهند بود که البته کار ساده‌ای نیست. چند دهه پیش، شوروی یک کاوش‌گر را بر روی سطح زهره فرود آورد اما به دلیل دما و فشار هوای بالا، این کاوش‌گر تنها چند ساعت دوام آورد و سپس ذوب گشت.

نظر شما در مورد این تحقیقات چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.