ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

934 تریلیون و 600 میلیارد ریال درآمد بازی‌های دیجیتال در ایران

+

از 23 میلیون بازیکن دیجیتال ایرانی 93 درصد به‌تنهایی بازی می‌کنند، 59 درصد بازیکنان از غروب تا نیمه‌شب بازی می‌کنند، بازی می‌کنند چون لذت‌بخش و ارزان است و 7 میلیون نفر برای بازی هزینه پرداخت می‌کنند.

به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری فارس، مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال (دایرکت) گزارشی از وضعیت مصرف بازی دیجیتال و بازیکنان در کشور ایران تدوین کرده که حاوی جامع‌ترین آمار رسمی از حوزه بازی‌های دیجیتال در کشور است.

در این گزارش که توسط بیش از 100 پژوهشگر در کلان‌شهرها، شهرها و روستاهای سراسر کشور روی 15 هزار نفر نمونه آماری گردآوری‌شده اعداد مهمی درباره اینکه چه کسانی بازی می‌کنند، چگونه بازی می‌کنند، چه بازی‌هایی می‌کنند و چگونه پرداخت می‌کنند، ارائه‌شده است. آخرین پیمایش مشابه در سال ٩٢ روی جامعه آماری ٤٥٠٠ نفری انجام‌شده که در این پیمایش جامعه آماری 3 برابر شده است.

طبق این گزارش 23 میلیون نفر از جمعیت 79 میلیون نفری در ایران بازی می‌کنند و 30 درصد جمعیت ایران (حدوداً معادل یک‌سوم جمعیت کشور) بازیکن هستند. 53 درصد از بازیکنان به‌طور مستمر بازی می‌کنند. 3 میلیون بازیکن ایرانی حداقل یک ساعت در هفته روی یکی از دستگاه‌های رایانه شخصی، لپ‌تاپ، گوشی هوشمند، کنسول بازی یا تبلت بازی می‌کنند.

از این افراد 63 درصد مرد و 37 درصد زن هستند و به عبارتی 8 میلیون و 500 هزار نفر بازیکن زن در کشور وجود دارد. از هر خانواده ایرانی به‌طور متوسط یک نفر بازی دیجیتال انجام می‌دهد و از هر 5 خانوار، 4 خانوار حداقل یک دستگاه برای بازی کردن در اختیار دارند. متوسط سن بازیکنان ایرانی 21 سال است و بازیکنان در ایران به‌طور متوسط از 6 سال پیش بازی کردن را شروع کرده‌اند.

برخلاف تصور غالب که کودکان را بیشترین مخاطب بازی‌های دیجیتال می‌دانند، در ایران نوجوانان و جوانان در بازه سنی 12-19 سال بیشتر مخاطبان بازی‌های دیجیتال هستند. طبق این گزارش، رفتن به مهمانی، رفتن به اماکن تفریحی عمومی، تفریحات ورزشی، خرید کردن و پاساژ گردی و سفرهای داخل کشور 5 تفریح پرطرفدار بازیکنان ایرانی هستند. همچنین 5 رسانه پرطرفدار در بین بازیکنان ایرانی، تماشای تلویزیون، گوش دادن به موسیقی، بازی دیجیتال، مطالعه کتاب و رفتن به سینما است.

طبق این گزارش میانگین روزانه بازی کردن در بین بازیکنان ایرانی 79 دقیقه است. 69 درصد از بازیکنان ایرانی به اینترنت دسترسی دارند اما تنها 39 درصد از بازیکنان آنلاین بازی می‌کنند. در پاسخ به این سؤال که بازیکنان با چه کسانی بازی می‌کنند نتایج مطالعات به ترتیب 93 درصد به‌تنهایی، 30 درصد با خانواده، 19 درصد با دوستان، 13 درصد با اقوام و 9 درصد با بازیکنان ناآشنا را نشان می‌دهد. 59 درصد بازیکنان از غروب تا نیمه‌شب، 30 درصد ظهر تا غروب، 8 درصد صبح تا ظهر و 3 درصد نیمه‌شب تا صبح بازی می‌کنند.

اما در پاسخ به این سؤال که بازیکنان در چه مکان‌هایی بازی می‌کنند به ترتیب 97 درصد منزل خود، 26 درصد منزل دوستان، 24 درصد اماکن عمومی، 10 درصد وسایل نقلیه، 4 درصد محل کار و 2 درصد محل تحصیل را اعلام کردند. درباره 5 دلیل اصلی بازی کردن بازیکنان علت‌های لذت‌بخش بودن، پر کردن اوقات تنهایی، تفریح جدیدتر و متفاوت‌تر، تفریح ارزان‌تر و امکان انجام کارهایی که در زندگی واقعی پرهزینه است اعلام شده است.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد، بازیکنان به 5 ژانر علاقه نشان می‌دهند. نخست رانندگی، فرار، معما، ترسناک و ورزشی. 41 درصد به رده بندی سنی بازی‌ها تا حدودی توجه دارند، 33 درصد توجه زیادی دارند و 26 درصد توجهی ندارند.

تعداد پرداخت‌کنندگان برای بازی‌های دیجیتال به 7 میلیون نفر در کشور افزایش‌یافته است. مبلغ 4 تریلیون و 600 میلیارد ریال درآمد بازی‌های دیجیتال بوده که مشتمل بر خرید بازی و سخت‌افزارهای مخصوص بازی می‌شود. 30 درصد از بازیکنان پرداخت می‌کنند و سن متوسط پرداخت‌کنندگان 25 سال است. جنسیت پرداخت‌کنندگان بازی‌های دیجیتال نیز 67 درصد مرد و 33 درصد زن است.

تنها 5 درصد از بازار بازی‌های دیجیتال در ایران متعلق به بازی‌های ایرانی است که این مقدار در سال 90 تنها یک درصد بوده است. درآمد بازی‌های دیجیتال بر اساس نوع پلتفرم 65 درصد بازی‌های موبایلی، 20 درصد بازی‌های رایانه‌ای و 15 درصد بازی‌های کنسولی است. میزان استفاده از بازی‌های موبایلی 94 درصد اندروید، 5 درصد iOS و یک درصد ویندوز فون است.

این مرکز تحقیقاتی همچنین اعلام کرده که بازی پرمخاطب هر سال را نیز بررسی می‌کند که بازی پرحاشیه Clash of clans نیز در سال 94 بررسی‌شده و نتایج مطالعات عادات رفتاری 1000 نفر نمونه جامعه آماری از بازیکنان این بازی به‌زودی منتشر خواهد شد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.