ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

دانشمندان یک ماهی برقی مصنوعی را از سلول‌های رت به وجود آوردند

+

دانشمندان یک ماهی برقی مصنوعی را به وجود آورند که به وسیله سلول‌های عضلانی حرکت می‌کند و توسط نور کنترل می‌شود. دانشمندان در تلاش هستند تا به وسیله این پیشرفت‌ها بتوانند در آینده قلبی مصنوعی را با استفاده از سلول‌های عضلانی بسازند. قلب‌های مصنوعی قدیمی از پمپ‌های مکانیکی برای پمپ کردن خون استفاده می‌کنند، اما یک قلب مصنوعی که از سلول‌های عضلانی ساخته شود می‌تواند رفتاری شبیه‌تر به قلب طبیعی داشته باشد و در طول زمان می‌تواند رشد و تغییر کند.

شاید تصور کنید که یک قلب و یک ماهی برقی بسیار متفاوت هستند، اما هر دو آن‌ها نیاز دارند که بر مشکلاتی شامل مایع و حرکت غلبه کنند. یک ماهی برقی خود را در میان آب به حرکت درمی‌آورد و قلب نیز باید خود را میان در سیستم گردش خون به حرکت در‌آورد. ماهی برقی مصنوعی می‌تواند بیاموزد که چگونه در پاسخ به تغییر سریع شرایط، توانایی‌های طبیعی حیوان را تکرار کند.

stingray

ساخت یک ماهی برقی مصنوعی از سلول‌های رت کار بسیار پیچیده و دشواری بود که دانشمندان با بررسی‌های بسیاری موفق به انجام آن شدند و توانستند یک ماهی برقی مصنوعی به اندازه یک سکه (در تصویر فوق می‌توانید ماهی برقی مصنوعی ساخته شده را در مقایسه با ماهی برقی طبیعی مشاهده کنید) را از سلول‌های قلب رت به وجود آورند. این ماهی برقی مصنوعی به وسیله ۲۰۰٫۰۰۰ سلول قلب جدا شده از رت ساخته شده است، این سلول‌ها به گونه‌ای دستکاری ژنتیکی شدند تا یک نور آبی را دنبال کنند.

این‌که دانشمندان توانسته‌اند با استفاده از سلول‌های قلب رت یک ماهی برقی مصنوعی را بسازند که حرکات ماهی برقی طبیعی را تقلید می‌کند و یک نور آبی را دنبال می‌کند، دستاورد بسیار بزرگی است. دانشمندان در تلاش هستند تا در آینده از این دستاورد برای ساخت قلب مصنوعی استفاده کنند، البته برای رسیدن به این هدف هنوز چالش‌های زیادی پیش روی دانشمندان قرار دارد که امیدوارند بتوانند به درستی همه‌ی آن‌ها را از پیش روی خود بردارند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.