ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

استفاده از دوربین مخصوص در اتوبوس‌های الکترونیکی ولوو که برای عابران بی‌توجه بوق می‌زند

+

روزبه‌روز دنیای استفاده از محصولات به‌خصوص خودروهای الکتریکی گسترده‌تر می‌شود و شرکت‌های خودروسازی بزرگ دنیا در حال تلاش برای به‌دست آوردن گوی سبقت از رقبا هستند، یکی از این کمپانی‌ها ولوو است که مدتی اتوبوس‌های شهری آن در خیابان‌های اروپا جولان می‌دهند.

یکی از مشکلات این اتوبوس‌ها این است که به دلیل صدای کمی که تولید می‌کنند، ممکن است عابران از نزدیک شدن آن‌ها به خود مطلع شوند و این موضوع امکان تصادف و برخورد به اتوبوس را بیشتر از نسخه‌های دیزلی آن می‌کند. حال ولوو برای حل این مشکل به فکر استفاده از یک دوربین در این اتوبوس‌ها افتاده است که به‌جای راننده اطراف را نگاه می‌کند و در صورت مشاهده عابر در مسیر صدای ملایمی را از خود تولید می‌کند، البته این سیستم جدید برای راننده نیز با علائم تصویری و صوتی اخطاری را صادر خواهد کرد تا تا در صورت خواب‌آلودگی هشیار شود و از وقوع حادثه جلوگیری کند.

از نکات جالب این تکنولوژی این است که در صورتی که امکان وقوع تصادف بیشتر و عابر یا وسیله نقلیه‌ای به اتوبوس نزدیک شد صدای بوق بلندتری را ایجاد کند. البته علی‌رغم صدایی که این اتوبوس‌های الکتریکی می‌توانند تولید کنند، ولوو قول داده است این صداها بسیار آرام‌تر از صدایی‌هایی باشد که نسخه دیزلی این اتوبوس‌ها می‌توانند تولید کنند، آقای پیتر دنیلسون مدیر ولوو در بیانیه‌ای اعلام کرد:

peter-danielsson

صدای اتوبوس‌ها راحتی شنیده می‌شوند، اما آزاردهنده نیستد، ما این مشکل را با ایجاد یک صدای آرام در پس‌زمینه حل کرده‌ایم که به دلیل فرکانس خاصی که دارد آزاردهنده نیست. حل کرده‌ایم. به‌عنوان‌مثال این صدا از پنجره‌های سه جداره عبور نمی‌کند، اما صدای موتورهای دیزلی فرکانس پایینی دارند و به‌راحتی از این پنجره‌ها عبور می‌کند.

گفتی است که این فنّاوری از سال ۲۰۱۷ شروع به کار خواهد کرد، در ادامه می‌توانید ویدیوی این قابلیت را تماشا کنید.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.