ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تماشا کنید: اسپیس‌اکس راکت فالکون ۹ استفاده‌ شده را دوباره به فضا می‌فرستد

+

اسپیس‌اکس از زمانی که در سال ۲۰۱۵ شروع به پرتاب راکت‌های فالکون ۹ کرد، تا به حال ۵ نمونه از آن‌ها را به فضا پرتاب کرده است. اما ۲ روز پیش کمپانی تلاش کرد که یکی از راکت‌های پرتاب‌شده را برای ارسال دوباره آزمایش کند. 

کمپانی اسپیس‌اکس، ویدیویی در یوتیوب منتشر کرده است و در آن یک راکت بسته‌شده تحت آزمایش که به مدت ۳ دقیقه تحت رانش کامل قرار می‌گیرد نشان داده می‌شود. این مدت‌زمان دقیقاً به اندازه‌ی زمانی است که یک راکت، سفری معمولی به فضا را تجربه می‌کند. راکتی که در این آزمایش مورد استفاده قرارگرفته بود قبلاً ماهواره‌ی مخابراتی ژاپنی را به فضا ارسال کرده بود و دقایقی بعد از رساندن ماهواره به مدار، بر روی سکوی فرود شناوری در اقیانوس فرود آمده بود. این راکت دومین راکتی بود که روی سکوی شناور فرود آمده بود.

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌اکس، در حال تلاش برای تولید راکت‌هایی است که نسبت به راکت‌های موجود و رایج، منابع مالی کم‌تری را نیاز داشته باشند و همچنین بتوانند که چندین بار مورداستفاده قرار گیرند. طبق گفته‌های وی، این کار باعث صرفه‌جویی میلیون‌ها دلار خواهد شد. این آزمایش‌ها قدم‌های جدی در مسیر رسیدن به هدف اصلی اسپیس‌اکس که استفاده‌ی دوباره از راکت‌های پرتاب‌شده است، هستند. طبق گفته‌های ایلان ماسک در ماه سپتامبر یا اکتبر، اولین تلاش برای فرستادن راکت‌های پرتاب‌شده را انجام خواهد شد.

اسپیس‌اکس در ماه ژانویه‌ی سال جاری اولین آزمایش‌ها را برای پرتاب راکت‌های مصرف‌شده انجام داد که البته هنگام فرود به خاطر نقص فنی دریکی از ۹ موتورهای راکت، به‌ درستی در مکان پیش‌بینی‌ شده قرار نگرفت و به موشکی غیرقابل استفاده تبدیل شد. هر چند که ایلان ماسک بعد از شکست خوردن آزمایش برای شوخی بیان کرد که از این موشک به‌عنوان سوغاتی و یادگاری استفاده خواهد کرد.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.