ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تیم کوک با اپل چه کرد؟ برد یا باخت؟

+

پنج سال پیش بود که تیم کوک به طور رسمی به‌عنوان مدیرعامل اپل انتخاب شد و  سؤال های زیادی در مورد مهارت‌های وی و توانایی ادامه دادن راه استیوجابز مطرح شد. تیم کوک در روز چهارشنبه ۵ سالگی خود را در این پست جشن می‌گیرد با ما همراه باشید تا کمپانی اپل را در این سال‌ها بررسی کنیم.

هنگامی‌که استیوجابز به خاطر بیماری از مدیرعاملی کناره‌گیری کرد او بیان کرد که درخشان‌ترین و نوآورانه‌ترین روزهای اپل در راه هستند. این حرف وی چقدر به واقعیت تبدیل شد؟ رکوردهای تیم کوک در پاسخ به سؤال وی باعث می‌شود هر کسی به تفکر فرو رود. بله در جهاتی بردهای بسیار بزرگی داشته است. برای نمونه آیفون ۶ با صفحه‌نمایش بزرگ‌تر باعث شد سود شرکت به طرز عجیبی بالا رود اما شکست‌هایی هم داشته است برای نمونه هنوز معلوم نیست که آیا اپل واچ بالاخره موفق خواهد شد یا خیر. سرویس موزیک اپل نیز وضع خوبی ندارد.

تیم کوک کاری که در درجه‌ی اول انجام داد، اصلاح کلی محصولات و سرویس‌هایی همانند اپل تی وی و آی پد بود. اقدامات وی در این زمینه قابل‌تقدیر است اما پا به عرصه‌های جدیدی هم نگذاشته است. مایکل اوباچوفسکی یکی از سهام‌داران بزرگ اپل در مورد تیم کوک می‌گوید:

Michael Obuchowski 6تیم کوک یکی از بهترین و خیر کار ترین مدیرعامل‌های موجود است. تا حالا ما به‌طور کامل دریافته‌ایم که برخلاف تمام خطاها و اشتباه‌هایش، استیو جابز نابغه‌ای خلاق بود و اعضای اپل هیچ‌گاه نمی‌توانند حتی نزدیک به تغییر دادن ایده‌ها و طراحی‌هایش شوند.

حال بیایید با هم دیگر بردها و شکست‌ها و مسیر روبه روی اپل در ۵ سال آینده را بررسی کنیم.

بردها

gty_tim_cook_jc_150626_16x9_992

بزرگ‌ترین موفقیت‌های تیم کوک بدون شک مربوط به گسترش خط تولید آی‌فون‌ها است. کمپانی اپل حالا هرساله سه مدل از تلفن‌های هوشمند خود را عرضه می‌کند: یک آی‌فون ۴٫۷ اینچی، آی‌فونی ۵٫۵ اینچی و آی فون چهار اینچی SE. ورود اپل به تولید تلفن‌های هوشمند با صفحه‌نمایش بزرگ‌تر، بیشترین سود به دست آمده‌ی  ممکن در تاریخ کمپانی را رقم زد.

همچنین امضای قرارداد همکاری با بزرگ‌ترین اپراتور همراه چین به نام China Mobile نیز باعث دسترسی اپل به بزرگ‌ترین بازار بین تمام کشورهای دنیا شد و حال اپل امیدوار است که با ورود به بازار کشور هند مرزهای سودآوری خود را حتی بیشتر از پیش نیز گسترش دهد.

کوک همچنین سرویس‌های جدیدی را نیز به اپل زیاد کرده است. این سرویس‌ها شامل پرداخت موبایلی Apple Pay و سرویس استریم موسیقی Apple Music است. اپل حالا درآمد بسیار بیشتری را از فروشگاه برنامه و بازی خود به نام Apple store کسب می‌کند و خط فروش کامپیوترهای مک نیز پیشرفت و سودآوری خوبی را شاهد بوده است.

اپل تحت نظر تیم کوک حالا رفتار بهتری با کارمندانش دارد و حقوق بسیاری از اقلیت‌ها را به طور کامل رعایت می‌کند و همچنین افرادی که به خدمت می‌گیرد دارای تنوع بیشتری هستند. تیم کوک همیشه طرفدار عدالت اجتماعی بوده است و اپل را وارد کارهای خیریه نیز نموده است. درحالی‌که استیوجابز در مورد کارهای خیریه باور داشت که تا زمانی که اپل مالیات می‌پردازد، نیازی به خیریه نیست. همچنین اپل حالا بیشتر طرفدار محیط‌زیست شده است و در حال تلاش است که تمام انرژی خود را از منابع تجدید پذیر تأمین کند.

تیم کوک در سال ۲۰۱۴ در مورد اهداف خیر اپل بیان کرد:

topic_tim_cookاپل به‌هیچ‌عنوان چشم به بازگشت سرمایه‌ی خود در مورد اهداف محیط زیستی و پولی که در مورد دسترسی آسان‌تر به سرویس‌هایش و همچنین امنیت کارکنانش خرج می‌شود، ندارد. ما می‌خواهیم دنیا را به جایی بهتر آنچه به دست ما رسیده تبدیل کنیم.

تیم کوک همچنین در برابر درخواست‌های FBI نسبت به باز کردن قفل آی‌فون و گذاشتن در پشتی برای دسترسی دولت به آی‌فون‌ها، ایستاد و از حقوق کاربرانش دفاع کرد تا نشان دهد که اپل به امنیت مشتریانش احترام می‌گذارد.

باخت ها

tim-cook-fbi

بزرگ‌ترین نقطه قوت تیم کوک، بزرگ‌ترین مسئولیت وی نیز می‌باشد. بیشتر از دو سوم فروش محصولات اپل مربوط به آی‌فون‌ها می‌باشد و با افت فروش آی‌فون، کل شرکت نیز به خطر می‌افتد و هم‌اکنون نیز زنگ خطر به صدا درآمده است زیرا که برای اولین بار در تاریخ کمپانی فروش پرچم‌داران آی‌فون افت را شاهد بوده است. به نظر می‌رسد که کوک از افت فروش آی‌فون‌ها نگران نیست زیرا که اوایل این ماه در گفتگو با واشنگتن‌پست، وابستگی بیش از اندازه‌ی اپل به آی‌فون‌ها را نه به‌عنوان مشکل بلکه یک امتیاز قلمداد کرد.

باید گفت که کسب‌وکار تلفن‌های هوشمند و نیز همیشگی نخواهد بود و بالاخره روزی همه‌ی افراد دارای یک گوشی هوشمند خواهند بود. اما اینکه آیا همه‌ی افراد آی‌فون خریداری خواهند کرد، با توجه به قیمت بالای تمام تلفن‌هایش چنین چیزی بعید به نظر می‌رسد. تنها آی‌فونی که قیمت پایینی داشت، آیفون رنگارنگ ۵C بود که البته مدل جدیدتری از آن تولید نشد.

در این میان باید به سرمایه گذاری‌های قابل‌بحث تیم کوک نیز اشاره کرد. اپل برای خرید Beats در سال ۲۰۱۴ سه میلیارد دلار، پرداخت کرد و تقریباً یک سال طول کشید تا اعضای این شرکت به طور کامل به اپل بپیوندند و اپلیکیشن اپل موزیک را توسعه دهند. اپل با خرید بیتس اولین سرویس استریم زنده‌ی موسیقی خود را منتشر کرد درحالی‌که استیو جابز همیشه با چنین ایده‌ای مخالف بود.

اپل موزیک در اولین سال عرضه‌ی خود ۱۵ میلیون کاربر را جذب کرد که آمار شگفت‌انگیزی به نظر می‌رسد اما بیشتر کاربران از ظاهر عجیب و ناشیانه‌اش گله داشتند. هر چند اپل در ماه ژوئن قول بازطراحی اپلیکیشن از صفر را به کاربران داد و باید دید چه برنامه‌های دیگری برای سرویس استریم موسیقی‌اش دارد.

محصول دیگری از اپل که نیاز به توجه بیشتری از جانب کمپانی دارد، اپل واچ است. اپل ساعت هوشمند خود را در سال ۲۰۱۴ به بازار عرضه کرد که اولین محصول جدید زیر نظر تیم کوک بوده است. ساعت هوشمند اپل در حال حاضر دومین ساعت پرفروش بازار بعد از فیت بیت است.

اپل تابه‌حال آماری از فروش ساعت‌های هوشمند خود منتشر نکرده است اما تحلیل گران IDC تخمین زده‌اند که اپل در نیمه‌ی دوم سال ۱٫۶ میلیون اپل واچ فروخته است که نسبت به سال پیش ۵۵ درصد افت داشته است. از شکست‌های دیگر تیم کوک می‌توان به سیستم نقشه‌ی اپل اشاره کرد که هنگامی که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد آن‌قدر باگ داشت که خود کوک مجبور شد که از همه عذرخواهی کند و کاربران را تا زمان آپدیت برنامه به استفاده از اپ های رقیب شوق داد.

پنج سال آینده

Tim-Cook-Named-the-Best-CEO-in-2014-468303-2

اپل بر اساس گزارش‌ها روی سرویس‌ها و محصولات جدیدی همانند خودروهای هوشمند، واقعیت مجازی، دستگاه‌های مراقبت پزشکی و محصولات خانگی کار می‌کند اما هنوز به طور رسمی هیچ خبری از آنها به گوش نرسیده است.

یکی از مهم‌ترین عامل‌های پیشرفت برای اپل در سال‌های آینده، نرم‌افزار خواهد بود. به همین منظور بزرگ‌ترین وظیفه‌ی تیم کوک و اعضای گروهش باید توسعه و باهوش سازی بیشتر سیری، دستیار صوتی اپل و خود آی‌فون‌ها باشد.دستگاه‌های اپل و هوش مصنوعی آنها باید در حدی پیشرفت کند که به بخش جدانشدنی زندگی ما تبدیل شوند.

سخت‌افزار و نرم‌افزار استفاده‌شده در آی‌فون و آی پد ها طرفداران بسیار زیادی دارد و این به این معناست که اپل باید توجه خاصی به بخش سخت‌افزار نیز داشته باشد. طراحی آی‌فون‌ها از سال ۲۰۰۷ که به بازار آمده‌اند، تغییر خاصی نکرده است و موفقیت اپل در زمینه‌ی فروش آی‌فون‌ها در پنج سال آینده بستگی به طراحی‌های جدید دارد.

تحلیل گر استراتژی‌های خلاق، تیم باجارین، در مورد خلاقیت اپل می‌گوید:

0174f13اپل نیاز دارد که سرمایه گذاری بزرگ‌تری در زمینه‌ی طراحی و رابط کاربری کنار بگذارد، آن‌ها برای دوام آوردن باید خلاق باشند.

به نظر شما تیم کوک توانسته از پس مسئولیت بزرگ مدیریت اپل بربیاید؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.