ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

علت رنگ آبی باشکوه پروانه مورفو چیست؟

+

بیش از ۱۴۰٫۰۰۰ گونه از پروانه‌ها و بیدها در جهان وجود دارد که در هر قاره‌ای به جز قطب جنوب حضور دارند. بال پروانه‌ها شامل الگوها و رنگ‌های بی‌شماری است که ابزاری حیاتی برای استتار، پیدا کردن جفت و ترساندن شکارچیان به حساب می‌آید.

اگر از دور نگاه کنیم، ردیف ردیف از فلس‌هایی را مشاهده می‌کنیم که بال‌های یک پروانه را تزئین کرده‌اند. اما با نگاه نزدیک، هر فلس شبیه به یک تکه رنگ در یک نقاشی است؛ این فلس‌ها نشان دهنده واحدهای منحصر به فرد رنگی هستند. نیپام پاتل، استاد بیولوژی سلولی و مولکولی دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، که به مطالعه هزاران فلس در بال پروانه‌ها می‌پردازد، در این بازه می‌گوید:

Nipam-Patel-quotation

هر فلس یک سلول است و این سلول‌ها بسیار بزرگ‌تر از سلول‌های معمولی در بدن ما هستند. هر سلول در بدن انسان اندازه‌ای در حدود ۱۰ میکرون دارد – یک اندازه خیلی معمول برای یک سلول در بدن ما. یک فلس بزرگ در پروانه در حدود ۵ میکرون عرض و ۲۰۰ تا ۲۵۰ میکرون طول دارد.

برخی از فلس‌های پروانه‌ها به وسیله رنگدانه‌ها رنگین شده‌اند. اما سایر فلس‌ها از چیز دیگری که رنگ ساختاری نامیده می‌شود بهره می‌برند – یک ساختار رنگی با طراحی استادانه در سایز نانو که نور را منعکس می‌کند. رنگ ساختاری جواب این سوال است که چرا ما یک رنگ آبی خیره‌کننده را در بال پروانه مونرو که در آمریکای جنوبی، مکزیک و آمریکای مرکزی یافت می‌شود، مشاهده می‌کنیم. همچنین این نوع از رنگ را در پر طاووس، سوسک رنگین کمانی و چشم‌های آبی نیز مشاهده می‌کنیم.

یکی از زمینه‌های تحقیقاتی در مراکز آزمایشگاهی بررسی رنگ ساختاری در پروانه‌ها در طول دوره تکامل زیست شناسی آن‌ها است. محققان در حال کار برای درک این موضوع هستند که چگونه نانوساختارها در بال‌های پروانه‌ها در طول مرحله سوم چرخه زندگی آن‌ها (مرحله تکامل شفیره) شکل می‌گیرند. از آن‌جایی که این فرآیند در داخل شفیره مات پروانه مونرو شکل می‌گیرد و قابل رویت نیست، محققان بال‌های شفیره را جدا کرده و آن‌ها را در یک پتری دیش (پلیت) رشد و سپس مورد مطالعه قرار دادند. رنگ‌ها و الگوها با گذر زمان به آرامی بر روی بال سفید شبه‌مانند ظاهر می‌شوند.

دانشمندان امیدوارند که با استفاده از میکروسکوپ‌های قدرتمند بتوانند تحقیقات خود را در رابطه با ساختار‌های میکروسکوپی بال پروانه‌ها گسترش داده و از این تحقیقات برای استفاده در روش‌هایی نوآورانه در آینده استفاده کنند.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.