ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

هنگامی که یک مرغ مگس‌ را درون تونل باد بگذارید چه اتفاقی می‌افتد؟

۴

مرغ مگس‌ بیشترین سوخت‌وساز را در میان تمام حیوانات خون‌گرم دارد. به صورت مقایسه‌ای اگر یک انسان ۱۵۰ پوندی (حدود ۷۰ کیلوگرمی) سوخت‌وساز یک مرغ مگس‌ را داشته باشد، هر روز به بیش از ۳۰۰ همبرگر نیاز دارد تا کالری مصرفی خود را تامین کند.

مرغ مگس‌ تنها پرنده‌ای است که می‌تواند یک وری پرواز کند، به عقب پرواز کند و برای مدت زمانی طولانی در هوا شناور بماند. در واقع، معلق ماندن در هوا برای بقای مرغ مگس‌ ضروری است چرا که آن‌ها باید برای یک مدت زمان طولانی منقار نازک خود را برای کاوش شهد گل ثابت نگه دارند. مرغ مگس‌ نه فقط در زمانی که وضعیت آب و هوا مناسب است برای تغذیه خود شناور می‌ماند، بلکه در هنگام وزش باد و آب و هوای بارانی نیز برای تغذیه خود باید بر روی هوا معلق بماند.

برای فهمیدن چگونگی پرواز و معلق ماندن این پرنده، در سال ۲۰۱۰، استاد زیست شناسی رابرت دادلی و پژوهشگر فوق دکترا ویکتور ام اورتگا مرغ‌های مگس‌ را به آزمایشگاه پرواز حیوانات در دانشگاه کالیفرنیا برکلی بردند تا به مشاهده دقیق‌تر این پرنده‌ها بپردازند.

hummingbird (1)ابتدا به پرندگان آموزش داده شد که از یک گل مصنوعی (یک سرنگ با گلبرگ‌های پلاستیکی در اطراف آن) پر از آب قند به عنوان جایگزینی برای شهد تغذیه کنند. سپس پرندگان به یک تونل باد در داخل آزمایشگاه پرواز حیوانات منتقل شدند. محققان می‌توانستند سرعت باد را کنترل کرده و پرندگان را در معرض آن قرار دهند. همان‌طور که پرنده‌ها به سمت باد پرواز می‌کردند تا از گل مصنوعی تغذیه کنند، یک دوربین با سرعت بالا از سمت بالا و سمت کناری پرندگان از پرواز آن‌ها تا ۱۰۰۰ فریم در ثانیه فیلم‌برداری می‌کرد. بال مرغ مگس‌ می‌تواند تا ۸۰ بار در ثانیه باز و بسته شود – بیش از اندازه سریع که بتوان با چشم غیرمسلح آن را دید. بنابراین با استفاده از فیلم‌برداری به وسیله دوربین سرعت بالا از پرواز این پرندگان، دانشمندان توانستند که به تماشای نحوه استفاده از بال در این پرندگان بپردازند.

فیلم‌ها نشان می‌دهند که پرندگان حتی در هنگام وزیدن باد نیز می‌توانند به طور پیوسته به پرواز کردن خود ادامه بدهند. آن‌ها بدن کوچک خود را چرخانده و در جهت جریان هوا قرار می‌دهند و از بال‌ها خود برای کنترل و از دم خود مانند سکان برای ثابت ماندن استفاده می‌کنند. چرخش مرغ مگس‌ در تونل باد مانند یک نوع رقص آکروباتیک است. در آزمایش دیگری با استفاده از اسپری آب یک شرایط بارانی برای پرندگان شبیه‌سازی گردید و با دوربین سرعت بالا به بررسی حرکات آن‌ها پرداخته شد. دانشمندان مشاهده کردند که باراش باران نیز نمی‌تواند پرنده را از غذای خود دور کند. پس از پایان غذا خوردن، پرنده خیس شده به سمت عقب پرواز کرده و در حالی که پرواز می‌کند با تکان دادن بدن خود سعی می‌کند که خود را خشک کند.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

4 دیدگاه

avatar

مرتب سازی:   جدید ترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
مسعود
مسعود
مهمان
8 ماه 16 روز قبل

سلام. اسم این پرنده کوچک زیبا مرغ مگس است نه مرغ مگس خوار!

سو سول
سو سول
مهمان
8 ماه 15 روز قبل

اسم اين پرنده مگس خوارنيست. با مگس اصلاً كارى نداره و شما ها خيلى پرت هستيد.
آيا تا به حال اين پرنده را در حال پرواز از نز ديك ديده ايد؟ آيا صداى بال هاى او را شنيده ايد؟ صداى بال هاى او چيزى شبيه اين صداست: هام م م م م م م م م م
اين پرنده شهد گل ها را ميك ميزند.

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.