ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

SSD چیست و چرا باید یکی از آن‌ها را تهیه کرد؟

1

این روزها تعداد زیادی از کاربران کامپیوترهای ویندوزی متمایل به خرید و استفاده از SSD شده‌اند در حالی که اطلاعات درستی در مورد آن‌ها ندارند. در این مطلب ما نگاهی اجمالی به SSD خواهیم انداخت تا شما را بیشتر با آن‌ها، این نسل آینده سخت‌افزارهای ذخیره‌سازی اطلاعات آشنا کنیم.


پیش از هر چیزی از آقای عرفان الهامی عزیز بابت ارسال این مطلب کمال تشکر را داریم.


solid-state drive چیست؟

اگر از پایه بخواهیم شروع کنیم یک solid-state drive یا درایو حالت جامد که به اختصار آن را SSD می‌نامند اساساً تنها تعدادی تراشه (chips) ذخیره‌سازی مدار مجتمع (circuit board) هستند که ورودی-خروجی‌هایی به شکل‌های SATA یا PCIe برای تغذیه از برق و انتقال اطلاعات دارد.

بر خلاف هارد دیسک یا همان hard-disk drives که به اختصار آن‌ها را HDD می‌نامند، در SSD هیچ بازوی متحرکی که بر روی یک صفحه مغناطیسی حرکت کند برای نوشتن و خواندن اطلاعات وجود ندارد. در واقع در آن هیچ قسمت متحرکی وجود ندارد. بیشتر SSDها از NANDها به جای آن‌ها استفاده می کنند که برای سال‌ها به صورت پایدار می‌مانند.

dell-xps-13-ssd-upgrade

چرا باید از SSD استفاده کنیم؟

دلایل بسیار زیادی برای استفاده از SSDها به جای HDDهای استاندارد وجود دارد.

لپ‌تاپ‌ها زمانی که حمل می‌شوند ممکن است تکان‌ها و حتی ضربه‌های فراوانی به آن‌ها وارد شود داشتن یک فضای ذخیره‌سازی اطلاعات که در این چنین شرایطی آسیب پذیری کمتری داشته باشد خیلی مهم است. آسیب دیدن حافظه‌های HDD با داشتن قسمت‌های متحرک همان‌طور که ذکر شد در این شرایط بسیار محتمل است در مقابل SSDها در این شرایط بسیار قابل اطمینان‌تر هستند.

وزن و اندازه از دیگر فاکتورهای مهم برای لپ‌تاپ‌ها هستند SSDها هر دو ویژگی سبک‌تر و کوچک‌تر بودن را در مقایسه با HDDها دارند. و این باعث حفظ فضای لپ‌تاپ‌ها برای دیگر قطعات می‌شود و همچنین ضخامت لپ‌تاپ‌ها نیز در پی استفاده از آن‌ها کم‌تر می‌شود. نکته مهم‌تر این‌که با توجه با موارد ذکر شده SSDها مقدار کم‌تری برق مصرف می‌کنند در نتیجه زمان بیشتری می‌توانید از شارژ لپ‌تاپ خود استفاده کنید.

کاربرانی که مدت زیادی از ویندوز استفاده می‌کنند دقیقاً می‌دانند که بوت شدن سیستم‌عامل روی HDD چقدر طول می‌کشد. زمانی که از SSDها در ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید سرعت بارگذاری برنامه‌ها به قدری کاهش می‌یابد که انگشت به دهان بمانید.

فراتر از همه این موارد، SSDها تعداد خطاهای بسیار کم‌تری در مقایسه با HDDها دارند. اگر شما قصد تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات بسیار مهمی دارید، استفاده از SSDها می‌تواند ایده بسیار خوبی باشد.

انتخاب نوع درست حافظه ذخیره‌سازی

هنگامی که قصد خرید SSD دارید سه مدل برای انتخاب وجود دارد :

  •  Single-level cell یا SLC: این سلول‌ها هر کدام می‌توانند یک بیت اطلاعات (۰ یا ۱) را در خود ذخیره کنند بنابراین تنها دو مقدار قابل خواندن یا نوشتن وجود خواهد داشت. به همین دلیل SLCها  سریع‌ترین هستند و با دقت بیشتری به ذخیره اطلاعات اقدام می‌کنند و همین‌طور مقدار کم‌تری انرژی و زمان برای انجام این کار مصرف می‌کنند. از این‌ها که بگذریم، SLCها گران قیمت‌ترین نوع نیز هستند به همین دلیل SLCها معمولاً برای مقاصد سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند اگر چه برای همه در دسترس هستند.
  •  Multi-level cell یا MLC: سلول‌های MLC هر کدام توانایی ذخیره‌سازی دو بیت (یک بیت ۰ و یک بیت ۱) در هر سلول را دارند. چون آن‌ها توانایی ذخیره‌سازی دو بیت را دارند بنابراین توانایی دریافت چهار مقدار ۰۰، ۰۱، ۱۰ و ۱۱ را خواهند داشت. در پی آن حافظه‌های MLC بدون افزایش فضای ذخیره‌سازی توانایی ذخیره اطلاعات بیشتری را خواهند داشت که باعث کاهش قیمت آن‌ها نیز می‌شود. اما این نکته را نیز باید گفت که سرعت و دقت کم‌تری هم در ذخیره اطلاعات خواهند داشت. آن‌ها همچنین برق بیشتری را مصرف می‌کنند و به دلیل مصرف بیشتر انرژی، حدود ۱۰ بار هم سریع‌تر از نوع SLC فرسوده می‌شوند یا بهتر بگوییم، عمر مفید کم‌تری دارند. توجه کنید منظور ما از عمر، ماه و سال نیست بلکه منظور ما دهه‌های بیشتر است و به احتمال زیاد قبل از فرا رسیدن زمان فرسودگی SSDها، آن‌ها از رده خارج شده و با نوع جدیدی از تکنولوژی ذخیره‌سازی اطلاعات جایگزین خواهند شد. MLC نوع استاندارد مورد استفاده در بیشتر محصولات پیشرفته این روزهاست.
  • Triple-level cell یا TLC : سلول‌های TLC هر کدام توانایی ذخیره‌سازی سه بیت اطلاعات را در خود دارند و در حجم‌های بالا برای ذخیره‌سازی اطلاعات با قیمت پایین در دسترس هستند. سرعت و دقت پایین‌تری در درج و خواندن اطلاعات دارند و باز هم با افزایش فضا و کاهش سرعت مقدار بیشتری انرژی مصرف می‌کنند.

nand-ssd-01

تراشه حافظه‌های NAND

تراشه‌های Negative-AND یا به اختصار NAND تشکیل دهنده سلول‌های SLC ،MLC یا TLCها هستند. زمانی که برای اولین‌بار SSDها تولید و به بازار عرضه شدند، در اکثر مدل‌های ارزان آن‌ها ۵ تراشه NAND استفاده شده بود و مدل‌های گران قیمت آن‌ها تا ۱۰ تراشه NAND نیز در خود جای داده بودند.

تکنولوژی حال حاضر اجازه استفاده تراشه‌های NAND و فضای ذخیره‌سازی بیشتری را می‌دهد. روش جدید Vertical NAND یا به اختصار V-NAND، سلول‌ها را بالای یک‌دیگر انباشته می‌کند و شما می‌توانید فضای ذخیره‌سازی بیشتری را دراختیار داشته باشید در حالی‌که فضای فیزیکی ذخیره‌سازی تغییری نکرده است و البته کارایی را نیز کاهش نمی‌دهد. برای مثال یک V-NAND، با ۴۸ لایه تراشه می‌تواند ۳۲GB را نگهداری کند بنابراین در یک SSD با حجم ۴ ترابایت، شما باید ۱۲۵ تراشه NAND جدا از هم داشته باشید.

تمام حافظه‌های NAND یک ویژگی خاص در خود دارند که کد تصحیح خطا یا error-correcting code و به اختصار ECC نامیده می‌شود و به منظور تصحیح هر خطایی در هنگام درج یا خواندن اطلاعات در SSDها رخ می‌دهد، طراحی شده‌اند و با وجود آن‌ها حافظه به فعالیت خود در هنگام خطا ادامه می‌دهد و صحت و سلامت SSD شما حفظ می‌شود.

xps-13-new-ssd-insert

انتخاب اتصال درست

زمانی که می‌خواهید یک SSD را به مادربورد خود متصل کنید معمولا انتخاب‌های کمی پیش روی شماست:

  • SATA III: تکنولوژی Serial ATA یا به اختصار SATA از سال ۲۰۰۹ تا به حال برای اتصال بسیاری از SSDها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرعت درج و خواندن اطلاعات روی یک SSD که با درگاه SATA III متصل شده است چیزی حدود ۶۰۰ مگابایت بر ثانیه است. SATA برای حافظه‌های HDD مناسب بود اما محدودیت‌های فراوانی برای SSDها دارد.
  • PCIe: حافظه‌های SSD PCIe با کنار گذاشتن SATA به طور مستقیم به درگاه PCIe در مادربورد متصل می‌شوند. در حالی‌که درگاه‌های PCIe بسیار گران قیمت هستند اما اطلاعات را بسیار سریع‌تر منتقل می‌کنند به طوری‌که سرعت درج اطلاعات آن‌ها به بیش از 1 گیگابایت بر ثانیه نیز می‌رسد.
  • M.2 : حافظه‌های M.2 SSD رایج‌ترین نوع در لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌های All-In-One هستند و از نظر فیزیکی فضای کوچک‌تری را در بر می‌گیرند در حالی‌که فضای ذخیره‌سازی را نیز فدای این کار نمی‌کنند. آن‌ها در هر دو نوع SATA III و PCIe بر حسب نوعی که سیستم شما پشتیبانی می‌کند موجود هستند.
  • NVMe: این تکنولوژی به صورت خاص برای SSD‌ها و با تمرکز بر مشکلات آن‌ها و اتصال SATA طراحی شده بود. NVMe به منظور حداکثر کردن مقدار در خواست‌های ممکن به SSDها و به همین مقدار بهره‌مندی از درخواست‌های پردازنده‌های چند هسته‌ای در آن واحد طراحی شده بود. این برای شما چه مفهومی دارد؟ در واقع نتیجه واقعی آن برای مقاصد سازمانی و برای سرور قابل لمس‌تر است اما شما نیز می‌توانید شاهد بارگذاری برنامه‌ها در کامپیوتر شخصی با سرعت بالایی باشید. NVMe در هر دو نوع SATA III و PCIe ارائه می‌گردد.

انتخاب SSD

اکنون با مطالعه اطلاعات کاملی در رابطه با SSDها شما می‌توانید به انتخاب حافظه مناسب برای کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود اقدام کنید. یک انتخاب خوب برای اکثر کاربران، یک SSD MLC با اتصال SATA III به سیستم‌های دسکتاپ است در حالی که کاربران لپ‌تاپ از نوع مشابه البته با اتصال M.2 استقبال می‌کنند.

نظر شما در رابطه با SSDها چیست؟ کدام نوع SSD را برای سیستم خود انتخاب می‌کنید؟ چرا؟

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
محمد Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای
محمدم
عضو

البته اگه دوستان عزیز هم عین من کیس ارزون قیمت یا قدیمی دارن دیگه نیازی نیست که SSD بخرن،همون HDD خیلی بهتر هست
چون علاوه بر اینکه پیسی توانایی پردازشش و استفاده از حداکثر توان SSD نداره،روی سیستم هم فشار میاره(حالا اختلاف قیمت رو بیخیالش)
اونای که عین من کامپیوتر لگنی دارن،پاورشون استانداردهای جدید رو نداره برای همین هم نوسان برق بالای دارن
از طرفی هم چون SSD هم که به نوسان برق حساستر هستند،و اگرم روزی خدا نکرده بسوزه اطلاعات تقریباً غیر قابل بازیابی هست
comment image

تجربه تلخ گذشته بعد از اینکه نیمسوز شد فقط 30٪ اطلاعات رو تونستم ریکاوری کنم


© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.