ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

سیگنال Wow چه بود و از سوی چه کسی برای ما ارسال شد؟

۴

سیگنالی فرازمینی که در سال ۱۹۷۷ دریافت شد چه بود؟ آیا این یک پیام مرموز از جانب یک تمدن بیگانه بود؟ چرا این سیگنال و یا سیگنالی مشابه هیچ‌گاه شنیده نشد؟ این‌ها سوالاتی هستند که ممکن است بعد از شنیدن نام “WOW” به ذهن هر شخصی خطور کنند. در این‌جا ما می‌خواهیم ابتدا این سیگنال و چگونگی دریافت و نام‌گذاری آن را توضیح دهیم و سپس نظریه‌های پیرامون منشا این سیگنال مرموز را بررسی کنیم.

در سال ۱۹۷۷، رادیو اخترشناس، دکتر جری اِهمَن به داده‌هایی که توسط تلسکوپ رادیویی گوش بزرگ جمع‌آوری شده بودند نگاه کرد. وی در جستجوی تمدن‌های بیگانه‌ای که سعی دارند با ما از طریق امواج رادیویی به جای سفینه‌های فضایی یا ماهواره‌ها ارتباط برقرار کنند، بود. البته دکتر اِهمَن به طور خاص، به دنبال بیگانه‌هایی بود که سعی داشتند از طریق امواج رادیویی با بسامد مشابه بسامد هیدروژن با ما ارتباط برقرار کنند. دکتر اِهمَن داده‌های بسیاری را به دست آورد اما تمامی‌آن‌ها بی ارزش و خسته کننده بودند و هیچ چیز خاصی به همراه نداشتند. اکثر این داده‌هایی که جمع آوری شدند مربوط به ارتباطات رادیویی روزمره جهان خودمان بودند و هیچ چیز دیگری در آن‌ها وجود نداشت.

اما در پس این اطلاعات بی ارزش، ناگهان یک سیگنال بسیار منحصر به فرد و جالب خودنمایی کرد! دکتر اِهمَن همان لحظه با خودکار قرمزی که در دست داشت، دور این سیگنال یک دایره کشید و نوشت “!WOW” این سیگنال مرموز از آن پس با نام WOW شناخته می‌شود که به خوبی نشان می‌دهد دکتر اِهمَن پس از دیدن آن تا چه اندازه هیجان‌زده شده است. اما دکتر اِهمَن در انتهای کلمه WOW تنها یک علامت تعجب گذاشت، فقط یکی! پس شما هم زیاد هیجان‌زده نشوید. دکتر اِهمَن با خودکار قرمزش دور کارکترهای “۶EQUJ5” یک دایره کشید و آن‌را از سایر داده‌ها جدا کرد. اما این چه معنایی دارد؟ آیا این یک پیام مرموز از جانب تمدنی بیگانه است؟ چرا این سیگنال با عدد ۶ آغاز شده و با عدد ۵ پایان می‌یابد؟ آن‌ها تلاش می‌کنند که چه چیزی را به ما بگویند؟

Wow_signal

همان‌طوری که گفته شد، این سیگنال با نام WOW شناخته می‌شود و از زمان شنیده شدن این سیگنال تا به امروز، محققان پروژه SETI (جستجوی هوش فرازمینی) و طرفداران نظریه وجود بیگانه‌های فضایی گمانه زنی‌های بسیاری در این خصوص داشته‌اند اما هیچ‌گاه نتوانسته‌اند به یک پاسخ کلیدی دست یابند و توضیحی قابل فهم را برای آن ارائه دهند.

نکته‌ای در خصوص این سیگنال و کارکترهای آن وجود دارد که باید بدانید. تلسکوپ رادیویی گوش بزرگ پیامی‌که دریافت کرد اصلاً به شکل “۶EQUJ5” نبود، در واقع این کارکترها به همین شکلی که می‌بینید برای ما ارسال نشدند. این نکته از آن جهت گفته شد که زیرا برخی گمان می‌کنند سیگنال WOW درست با همین کارکترها برای ما ارسال شده است. دانشمندان به کمک این تلسکوپ سیگنال‌های رادیویی که از یک ناحیه خاص از آسمان (صورت فلکی قوس یا کمان و نزدیکی خوشه ستاره‌ای M55) می‌آمدند را گوش می‌دادند. بعدها نیز منشا سیگنال را این ناحیه از آسمان اعلام کردند اما وقتی که با دقت بیشتری این ناحیه را مورد بررسی قرار دادند متوجه شدند که در این ناحیه اصلاً ستاره و سیاره و در نتیجه، منبعی وجود ندارد.

“۶EQUJ5” از ۶ کارکتر تشکیل شده است و هر کارکتر که در این مجموعه قرار دارد مربوط به حدود ۱۰ ثانیه از زمان گوش دادن سیگنال است. به عنوان مثال اگر تلسکوپ رادیویی شروع به دریافت یک سیگنال کند، قدرت این سیگنال را با استفاده از اعداد ۰ تا ۹ و حروف A تا Z نشان می‌دهد. عدد صفر به معنای بدون سیگنال و حرف Z به معنای قوی‌ترین سیگنال دریافتی است، تا به امروز قوی‌ترین سیگنالی که دریافت شده U بوده و قدرت آن به Z نرسیده است. پس اگر با دقت بیشتری به کارکترهای سیگنال WOW نگاه کنید، می‌بینید که سیگنال در بازه‌های زمانی مختلف خیلی ضعیف شده و بعد قوی و قوی‌تر شده است. بسامد این کد برابر با ۱۴۲۰ مگاهرتز به دست آمد. بسامد ۱۴۲۰ مگاهرتزی این سیگنال برای محققان پروژه SETI بسیار مهم بود زیرا بسامد هیدروژن که فراوان‌ترین عنصر در جهان است نیز حدوداً ۱۴۲۰ مگاهرتز بوده و ممکن است بیگانگان از این سیگنال قوی برای ارتباط با ما و یا دیگر تمدن‌ها استفاده کرده باشند. پس از آن‌که این سیگنال دریافت شد دانشمندان بسیاری سعی کردند تا دوباره آن را دریافت کنند و یا سیگنال‌های مشابهی را ببینند اما هیچ‌گاه موفق نشدند. این سیگنال تا به امروز منحصر به فرد مانده و هیچ‌گاه دوباره شنیده نشده است و دانشمندان نتوانسته‌اند در هیچ ناحیه‌ای از آسمان نظیر این سیگنال را بیابند. دکتر اِهمَن و دیگر اخترشناسان آن ناحیه از آسمان که سیگنال WOW از آن‌جا دریافت شده بود را بیش از ۵۰ بار بررسی کردند تا شاید سیگنال دیگری را دریافت کنند اما هیچی نیافتند. آن‌ها برای یافتن سیگنال مجدداً از رادیو تلسکوپ گوش بزرگ استفاده کردند، سپس به سراغ رصدخانه اُوک رِیدج رفتند و در نهایت نیز از رادیو تلسکوپ غول پیکر وِری لارج آرای که در نیومکزیکو قرار دارد استفاده کردند اما متاسفانه موفق به یافتن مورد خاصی نشدند.

seti-new-wow-signal

راستش را بخواهید، دکتر اِهمَن به شخصه طرفدار هوش فرا طبیعی نبود او حتی تصور نمی‌کرد که این سیگنال از جایی فراتر از منظومه شمسی آمده باشد. او گمان می‌کرد که این سیگنال از طرف یک ماهواره مخابراتی یا تجهیزات نظامی‌زمینی ارسال شده است. اما این سیگنال بسیار قدرتمندتر از حد مجاز بود.

اگر یک ماهواره این سیگنال را مخابره کرده باشد، باید بتوان آن را به دفعات زیاد و در نقاط مختلف جهان مجدداً دریافت کرد و شنید، اما آیا واقعاً این چنین است؟ این سیگنال نمی‌تواند از یک ماهواره مخابراتی یا نظامی‌باشد زیرا تنها یک بار شنیده شد و اکنون که ۳۹ سال از آن روز می‌گذرد کسی این سیگنال و یا سیگنالی مشابه را دریافت نکرده است. به احتمال بسیار زیاد، این سیگنال پیامی‌است از سوی بیگانگانی که می‌خواهند با ما ارتباط برقرار کنند، این روشی است که حتی خود ما هم برای یافتن تمدن‌های بیگانه استفاده می‌کنیم و سیگنال‌هایی را مرتباً به سوی فضا می‌فرستیم. سیگنال WOW یک منشا دارد و این بدان معناست که سیگنال از یک ستاره یا سیاره اص که در کهکشان راه شیری قرار دارد ارسال شده است.

در سال ۲۰۱۲، محققان صرفاً برای تفریح از رصدخانه آرِسیبو یک سیگنال که حاوی پیام‌ها، توییت‌ها و تصاویر بود را درست در همان جهتی که سیگنال WOW دریافت شده بود ارسال کردند به امید آن که بیگانگان گوش خود را متوجه این سیگنال کرده و به زمین پیامی‌را مخابره کنند.

سیگنال WOW هیچ‌گاه تا به امروز رمزگشایی نشده و کسی نتوانسته منشا دقیق آن را تشخیص دهد. ممکن است این سیگنال از جانب تمدن‌های بیگانه ارسال شده باشد و یا این که حدس دکتر اِهمن درست باشد و این تنها سیگنالی بی مصرف از سوی ماهواره‌های نظامی‌خودمان باشد. اما کسی چه می‌داند، شاید در این جهان تنها نباشیم و جایی در این کیهان تمدن و یا تمدن‌هایی وجود داشته باشند که منتظر کشف شدن هستند.

شما در مورد سیگنال WOW چه فکر می‌کنید؟ آیا معتقد هستید که این سیگنال از سوی تمدن‌های بیگانه ارسال شده است؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
3
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

4 دیدگاه

avatar

مرتب سازی:   جدید ترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
امیرحسین عرب خایسی
امیرحسین عرب خایسی
مهمان
8 ماه 23 روز قبل

خیلی جاب بود ولی خب شاید فضایی ها اصلا با سیگنال های رادیویی کار نمیکنند و یا شاید اصلا از ما عقب تر باشند و به این سطح تکنولوژی نرسیده باشند.

محمد
محمد
مهمان
8 ماه 21 روز قبل

امیر جان مگه میشه عقب تر از ما باشن من شخصا به موجودات فضایی اعتقاد دارم اونها پیشرفته تر از ما هستن یک نمونه اش بشقاب پرنده ها که با یک چشم بهم زدن خدا کیلومتر را طی میکنند

javadkhof
javadkhof
مهمان
8 ماه 20 روز قبل
خب تنها بودنش که تنها نیستیم ! ولی اینکه اگه خدا رو قبول داشته باشی و همچنین اسلام رو به وضوح گفته تنها موجوداتی که عقل و قدرت رشد کامل دارند انسان اند ! حتی اگه همین قرانو یکم بگردیم میبینیم که اجنه می تونند توی ۷ اسمانی که گفته هر کدوم در دل یکدیگرند سفر کنند خب ما هم پایینترین درجه از این ۷ تا آسمونیم و همین پایین ترین درجش بینهایته حالا خدا می دونه اون ۶ تایه دیگه چیه و چه موجوداتی توش زندگی می کنن
محمد
محمد
مهمان
8 ماه 19 روز قبل
فرمایشات شما متین بله من خدا و اسلام و قران را قبول دارم همانطور که در قران امده سوره حشر ایه اخر هُوَ اللهُ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ عَالِمُ الْغَیْبِ وَالشَّهَادَةِ هُوَ الرَّحْمَنُ الرَّحِیمُ اینجا گفته شده هو عالم الغیب و الشهاده پروردگار اشکار و نهان،ما در عالم هستی چهارده هزار نوع موجودات زندگی میکنند،بصورت نهان یکیش پری دریایی یکیش موجودات فضایی جنیان و غیره، و شبکهای مستند دارن نشون میدن و بعضی موجودات دارای قدرت ماورایی هستن،یه نمونه اش جنیان بودن که تا وزنه های چند هزار تنی را بلند میکردن ،انها یه دانش و علمهایی دارن که… ادامه دیدگاه »
wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.