ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

واتس اپ، چت‌های حذف‌شده را به‌طور کامل پاک نمی‌کند

+

بر طبق نوشته‌ی جدید بلاگ Jonathan Zdziarski (توسعه‌دهنده‌ی iOS) واتس اپ گزارش‌ چت‌هایی که توسط کاربر حذف شده‌اند را به‌طور کامل از سیستم خود پاک نمی‌کند. با ویاتک همراه شوید.

این توسعه‌ دهنده‌ که در حال آزمایش disk image های آخرین نسخه‌ منتشر شده واتس اپ بود، متوجه شده که نرم‌افزار حتی بعد از پاک کردن چت‌ها توسط کاربر، رد و اثری از گزارش‌های مکالمات را ذخیره و نگه‌داری می‌کند، که همین ذخیره‌سازی باعث تبدیل به گنجینه‌ای بزرگ برای کسانی که دسترسی فیزیکی به دستگاه کاربر دارند می‌شود. همچنین این داده‌های نگه داری شده از طریق بکاپ های داخل سرور قابل‌ دستیابی می‌باشند. در بسیاری از موارد، داده‌ها توسط اپلیکیشن به عنوان حذف‌شده، نشانه‌گذاری شده‌اند اما به خاطر اینکه داده‌ها بازنویسی نشده‌اند از طریق ابزارهایی می‌توان به آنها دست پیدا کرد. Zdziarski این مشکل را از  SQLite library استفاده‌ شده داخل کدهای برنامه می‌داند که به طور پیش‌فرض داده‌ها را بازنویسی نمی‌کند.

واتس اپ همیشه به خاطر حمایت از حریم خصوصی کاربران همانند فعال کردن رمزگذاری دو طرفه برای تمام چت‌ها، مورد تشویق قرارگرفته است. اما حال سهل‌انگاری مانند این موضوع قابل چشم‌پوشی نیست. طبق گفته‌های این توسعه‌دهنده هنگامی که چت و تصاویر و … روی حافظه‌ی دستگاه و همچنین فضای ابری مورد استفاده‌ی کاربر ذخیره می‌شود. رمزگذاری نمی شوند و همین موضوع باعث می‌شود که پلیس با حکمی از دادگاه بتواند به تمام مکالمات شما دست پیدا کند.

Zdziarski در بلاگ خود خاطرنشان کرده است که:

 

jonathan_zdziarski_2

مشکل اصلی اینجاست که ارتباطات رمزگذاری شده روی دیسک و حافظه‌ی اصلی دستگاه نیز رمزگذاری نمی‌شوند.

البته کاربران واتس اپ نباید نگران چیزی باشند هرچند که چنین چیزی بسیاری از خط‌ مشی های واتس اپ در مورد امنیت کاربران را زیر پا می‌گذارد اما اکثریت مسنجرها از چنین مشکلی رنج می‌برند. برای نمونه iMessage ردهای زیادی را از خود و چت‌های بین کاربران به جا می‌گذارد.

چنین تحقیقاتی می‌تواند مسیر مناقشات و درگیری‌های واتس اپ و دولت برزیل را تغییر دهد. دولت برزیل توسط حکم دادگاه به واتس اپ دستور در اختیار گذاشتن گزارش‌های چت‌ها را داده بود اما کمپانی واتس اپ هیچ‌گاه به چنین درخواست‌هایی پاسخ نداده است. گفتنی است که واتس اپ هنوز جوابی به درخواست‌ها برای شفاف‌سازی در این مورد نداده است.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.