ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

چرا عروس دریایی همچون پروانه شناور می‌ماند و همچون زنبور نیش می‌زند؟

۲

در نگاه اول عروس دریایی موجودی ساده به نظر می‌رسد. این موجودات چشم، قلب و یا حتی مغز هم ندارند. اکثر گونه‌های آن به سادگی در اقیانوس‌های پهناور به هر سمتی حرکت می‌کنند و به مسیر خود ادامه می‌دهند.

اما جالب است بدانید که این موجودات قدمت زیادی دارند، آن‌ها از حداقل ۶۰۰ میلیون سال پیش وجود داشته‌اند و از قدیمی‌ترین موجودات این سیاره به حساب می‌آیند. عروس‌های دریایی در هر اقیانوس و از قطب شمال تا قطب جنوب وجود دارند و همچنین برای زندگی در هر عمقی تطابق یافته‌اند.

برای چنین موجودات با قدمتی یافته‌های علمی نسبتاً جدید هستند و در مقایسه با سایر موجودات دریایی، تحقیقات کمی در مورد عروس دریایی صورت گرفته است. به عنوان مثال، زیبایی چتر عروس دریایی برای اولین بار حدود ۱۰۰ سال پیش توضیح داده شد. اما تا همین اواخر اطلاعات اندکی در مورد عروس دریایی کلاه گلی و نحوه تولید مثل آن وجود داشت.

bioluminescence in jellyfish Monterrey Bay Aquarium

عروس‌های دریایی کلاه گلی که در سواحل ژاپن و آرژانتین یافت می‌شوند، اندازه‌های کوچکی دارند و در زیر نور آبی به رنگ سبز رنگین کمانی می‌درخشند. برخلاف بسیاری دیگر از عروس‌های دریایی، عروس دریایی کلاه گلی ماهی‌های کوچک را شکار می‌کند. برخلاف بسیاری از عروس‌های دریایی، عروس دریایی کلاه گلی در اعماق مختلفی زندگی می‌کنند، کلاه گلی‌ها در طول روز در عمق نواحی ساحلی دریاها استراحت می‌کنند و شب هنگام به سمت بالا حرکت می‌کنند تا به شکار کردن طعمه‌های خود بپردازند.

عروس‌های دریایی کلاه گلی در مارحل اولیه زندگی خود در هر دو دوره نوزادی و نوجوانی که به ترتیب پولیپ و مدوزا نامیده می‌شوند، در زیر نور آبی، درست مانند دوره بالغ رنگ سبز فلورسنت روشنی را از خود ساطع می‌کنند. پس از کشف این موضوع برای نخستین بار چرخه زندگی عورس دریایی کلاه گلی توصیف شد و این موضوع می‌تواند در آینده به شناخت ویژگی‌های بیشتری از این جاندار کمک کند.

jellyfish (3)عروس دریایی با استفاده از سلول‌های خاصی به نام نماتوسیست، طعمه‌های خود را نیش می‌زند و آن‌ها را فلج می‌کند. عروس دریایی هیچ مغز و یا سیستم عصبی مرکزی را ندارد که به وسیله آن، این سلول‌های نیش را کنترل کند و هر کدام از این سلول‌های نیش سیم‌های پرتاب شونده خود را دارد که کنیدوسیل نامیده می‌شوند. هنگامی که این سیم‌های نیش پرتاب می‌شوند، همانند ترکیبی از قلاب ماهی‌گیری و سوزن زیرجلدی عمل می‌کنند (سرعت پرتاب سیم‌های نیش عروس دریایی یکی از سریع‌ترین مکانیسم‌ها در قلمرو حیوانات است). نماتوسیست فقط در صورتی عمل می‌کند که نیش بتواند به درون پوست نفوذ کند و این موضوع نشان می‌دهد که چرا برخی از عروس‌های دریایی نسبت به سایرین برای انسان خطرناک‌تر هستند.

 قدرت بالای نیش عروس‌های دریایی به آن‌ها کمک می‌کند تا به طور مدوام بتوانند به شکار طعمه‌های خود بپردازند و این ابزار مهمی است که به آن‌ها کمک کرده است که برای میلیون‌ها سال بر روی این سیاره زندگی کنند. برخلاف گونه‌های تخصصی‌تر، عروس‌های دریایی می‌تواند طیف گسترده‌ای از شرایط اقیانوس را تحمل کنند. آن‌ها می‌توانند در شرایط مناسب به تکثیر شدن بپردازند، اما به اندازه کافی انعطاف‌پذیر هستند تا زمانی که شرایط اقیانوس تغییر می‌کند بتوانند دوام بیاورند. عروس‌های دریایی از ۵ انقراض جان سالم به در برده‌اند و از رایج‌ترین شکارچیان اقیانوس هستند.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

2 دیدگاه

avatar

مرتب سازی:   جدید ترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
عرفان
عضو
8 ماه 22 روز قبل

اگه این موجود با این وضعیت عروس دریاییه پس چه میکشه داماد دریایی از دست این عروس!

محمدم
عضو
مایکروسافت
لومیا 525
8 ماه 21 روز قبل

داماد اگه واقعا مرد باشه!خودش ازش یه کدبانو درجه یک میسازه
این کارا فقط غیرت میخواد

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.