ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

سهم جهانی ویندوز ۱۰ هم‌زمان با اولین سالگرد انتشار به بیش از ۲۰ درصد رسید

+

سال گذشته میلادی مایکروسافت به صورت جهانی ویندوز ۱۰ را برای رایانه‌های شخصی منتشر کرد و ۱۲ مرداد به‌روزرسانی بزرگ سالگرد انتشار ویندوز ۱۰ برای کاربران به صورت رایگان منتشر خواهد شد. ویندوز ۱۰ در این یک سال به صورت کاملاً رایگان برای دارندگان ویندوز ۷ و ۸٫۱ در دسترس بود اما سر انجام در تاریخ ۲۹ جولای یا ۸ مرداد این مهلت به‌روزرسانی رایگان به اتمام رسید و از این پس برای دریافت ویندوز ۱۰ باید لایسنس مورد نیاز خود را از مایکروسافت خریداری کنید. عرضه رایگان ویندوز ۱۰ در یک سال نخست پس از عرضه باعث شد تا کاربران زیادی به نسخه جدید سیستم‌عامل ویندوز مهاجرت کنند و ویندوز ۱۰ رشد چشمگیری را به خود دید.

کارشناسان می‌گویند که ویندوز ۱۰ آمده تا موفقیت‌های ویندوز اکس‌پی و ویندوز ۷ را تکرار کند و تا به این‌جا نیز ظاهراً خوب عمل کرده است. البته باید این را در نظر داشت که مایکروسافت در این یک سال از هر ترفندی استفاده کرد تا کاربران را به سمت ویندوز ۱۰ بکشاند؛ از به‌روزرسانی‌های ناخواسته و اجباری گرفته تا تبلیغات آزاردهنده در ویندوز ۷ و ۸٫۱، همه و همه از ترفندهای مایکروسافت برای کشاندن کاربران به سمت ویندوز ۱۰ بودند اما حالا که مهلت به‌روزرسانی رایگان به ویندوز ۱۰ به اتمام رسیده باید ببینیم که آیا این نسخه از سیستم‌عامل ویندوز باز هم به رشد خود ادامه خواهد داد یا خیر.

ویندوز ۱۰ اکنون در اولین سالگرد انتشارش موفق شده ۲۱٫۱۳ درصد از سهم سیستم‌عامل‌های دسکتاپ را در دست بگیرد و نسبت به ماه گذشته ۲ درصد رشد داشته است. طبق آمارهای ارائه شده از سوی Net Market Share، ویندوز ۷ با در دست داشتن ۴۷٫۰۱ درصد از بازار سیستم‌عامل‌ها همچنان صدرنشین است و شاید بتوان این نسخه از سیستم‌عامل ویندوز را موفق‌ترین نسخه دانست اما ویندوز ۷ رفته رفته سهم خود را از دست می‌دهد و جای خود را به نسخه‌های جدیدتری نظیر ویندوز ۱۰ می‌دهد. اما در جایگاه سوم و پس از ویندوز ۱۰، ویندوز اکس‌پی قرار گرفته است و با وجود این که پشتیبانی از آن به اتمام رسیده اما هنوز هم در برخی سازمان‌ها و نهادهای دولتی و آموزشی استفاده می‌شود و حتی برخی از کاربران نیز به دلایل مختلفی هنوز هم از ویندوز اکس‌پی استفاده می‌کنند اما با پیشرفت‌های ویندوز ۱۰ و دیگر سیستم‌عامل‌ها، ویندوز اکس‌پی نیز به فراموشی سپرده خواهد شد.

ویندوز همچنان برترین سیستم‌عامل رایانه‌های شخصی بوده و انتخاب نخست بسیاری از شرکت‌ها و کاربران است و در حال حاضر مجموعاً ۸۹٫۷۹ درصد از بازار را در اختیار دارد. پس از ویندوز، سیستم‌عامل MacOS شرکت اپل قرار گرفته است که ۷٫۸۷ درصد از بازار را در اختیار دارد. اما در جایگاه سوم و آخر، لینوکس قرار گرفته که مجموع توزیعات مختلف آن در حال حاضر ۲٫۳۳ درصد از بازار را در دست دارند. سهم لینوکس از بازار سیستم‌عامل‌های دسکتاپ در چند ماه اخیر افزایش یافته که امیدواریم این روند صعودی همچنان ادامه داشته باشد تا این سیستم‌عامل دوست داشتنی که آزادی مطلق را به معنای واقعی برای کاربر به ارمغان می‌آورد به جایگاهی که شایسته آن است برسد.

نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا شما نیز از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.