ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

با 4 روش سفارشی‌سازی منو استارت ویندوز 10 آشنا شوید

+

ویندوز 10 تقریبا تازه نفس است و در بازه‌های زمانی کوتاه، مدام آپدیت می‌شود و گاهی ویژگی‌های جدید به آن افزوده می‌شود، گذشته از این ویژگی‌ها و آپدیت‌ها، در کل این نسخه از ویندوز برای بسیاری از کاربران تازگی دارد. در این مطلب قصد داریم شما را با روش‌های سفارشی‌سازی استارت ویندوز آشنا کنیم.

موضوع این آموزش این است که بتوانیم با ایجاد تغییراتی در منوی استارت، کارایی آن را افزایش داده و سریع‌تر به کارهای خود برسیم، می‌خواهیم نرم‌افزارهای مورد علاقه و پرکاربردمان را به منو استارت اضافه کنیم. برای مثال ممکن است به اپلیکیشن اخبار و اپلیکیشن آب‌وهوا علاقه داشته باشید، در این صورت بهترین جا برای کاشی این دو اپلیکیشن، منوی استارت و احتمالا در ابعاد بزرگ است. کاشی اپلیکیشن‌ها علاوه‌بر اینکه میانبری به خود اپلیکیشن‌هاست و با کلیک کردن روی این کاشی‌ها خیلی راحت می‌توانید آن‌ها را باز کنید، بلکه به عنوان یک پنجره و دریچه کوچک برای ارایه اطلاعات مختصر و مفید درون اپلیکیشن هم عمل می‌کند. مثلا کاشی اپلیکیشن آب‌وهوا همیشه به صورت زنده بوده و اطلاعات خود را به‌روز می‌کند و همیشه به صورت یک ویجت، درجه دمای هوا را به شما نشان می‌دهد.

customizing-start-menu-1

  • محتوای مورد نظر را وارد منوی استارت کنید

تصویر متحرک فوق، مثال و آموزشی از نحوه قرار دادن محتوای مورد نظر در منوی استارت است. بله منوی استارت فقط مختص به کاشی اپلیکیشن‌ها نیست، تقریبا از شیر مرغ تا جان آدم‌ایزاد را می‌توان به اصطلاح در منوی استارت PIN کرد. به این ترتیب می‌توانید یک سند متنی اپلیکیشن Word که مدام نیاز دارید به آن رجوع کنید را خیلی راحت به استارت ویندوز خود پین کنید تا خیلی راحت و سریع بتوانید به آن دسترسی داشته باشید.

این کار به راحتی چیزی است که در تصویر فوق می‌بینید، اگر محتوای مورد نظر در دسترستان باشد، مثلا اگر در زیرپوشه یکی از پوشه‌های موجود در خود استارت باشد، راحت می‌توانید با عمل کشیدن و رها کردن، آن را به صورت کاشی در کنار کاشی‌های دیگر قرار دهید. اما اگر فایل و محتوای مورد نظرتان در پوشه و جای دیگری از سیستم باشد، می‌توانید به آن فایل مراجعه کرده و روی آن راست کلیک کنید و از میان گزینه‌های موجود، “Pin to Start” را کلیک کنید. در منوی استارت هم دست شما باز است تا کاشی‌هایی که الصاق کرده‌اید را هر گوشه‌ای که می‌خواهید بچینید یا به دلخواه خود، آنها را تغییر اندازه دهید.

customizing-start-menu-2

  • همه چیز را دسته‌بندی و مدیریت کنید تا راحت‌تر پیدایشان کنید

در منوی استارت، وقتی یکی از کاشی‌ها را گرفته و می‌کشید، متوجه خواهید شد که می‌توانید آنها را در دسته‌بندی‌های خاصی قرار دهید، برای این دسته‌بندی‌ها یا گروه‌ها، حتی می‌توانید اسم هم انتخاب کنید. به این ترتیب می‌توانید همه چیز را از هم سوا کرده و در مواقع نیاز، خیلی سریع و راحت آنها را پیدا کنید، علاوه‌بر این‌ها، وقتی از گروه‌ها استفاده کنید، نمای قشنگ و خاصی به منوی استارت خود می‌بخشید.

customizing-start-menu-3

  • رنگ کاشی را به دلخواه عوض کنید

کافیست به تنظیمات مدرن ویندوز 10 مراجعه کنید. در بخش Personalization، بخش Color را باز کنید. در این بخش همه رنگ‌هایی که می‌توانید برای منوی استارت و کاشی‌ها انتخاب کنید، در دسترستان است. پیشنهاد دیگری که ما برایتان داریم، استفاده از گزینه “Automatically pick an accent color from my background” است. کاربرد این گزینه از اسم آن مشخص است.

اگر تیک این گزینه را بزنید، تم رنگی منوی استارت، با تم رنگی تصویر پس‌زمینه دسکتاپ شما تنظیم خواهد شد. از طرفی هم می‌توانید برای دسکتاپ خود، نه یک تصویر، بلکه یک پوشه پر از عکس انتخاب کنید و تنظیم کنید که تصویر پس‌زمینه در مثلا هر 5 ساعت، یک بار تعویض شود، به این ترتیب، رنگ منوی استارت هم در هر 5 ساعت یک بار، متناسب با رنگ تصویر دستکتاپ تغییر خواهد کرد و هرگز برایتان تکراری نخواهد شد.

customizing-start-menu-4

  • خیلی راحت می‌توانید اپلیکیشن‌های پر استفاده را پیدا یا پنهان کنید

به تنظیمات بروید و سپس بخش Personalization را باز کنید. حال به تنظیمات Start بروید. حال دو گزینه با اسامی “Show most used apps” و “Show recently added apps” می‌بینید. فعال، یا غیر فعال کردن اولی، اپلیکیشن‌های پر استفاده شما را پیدا یا پنهان خواهد کرد. دومین گزینه هم برای نمایش اپلیکیشن‌هایی است که به تازگی نصب کرده‌اید، اپلیکیشن‌هایی که تازه نصب می‌کنید، در بخشی از قسمت لیست‌وار منوی استارت قرار می‌گیرند که با یک برچست به اسم (New) همراه هستند.

بیشتر بخوانید

آموزش‌های بیشتر در مورد رایانه و ویندوز را اینجا پیدا کنید

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.