ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

گوگل با افشای یک باگ بسیار مهم در ویندوز باعث دلخوری مایکروسافت شد

+

روز گذشته تیم تحلیل تهدیدهای امنیتی کمپانی گوگل در یک پست عمومی یک آسیب‌پذیری بسیار مهم را در ویندوز فاش کردند، این باگ در نوع خود بسیار خاص است و به هکرهای این امکان را می‌دهد که با استفاده از مشکل موجود در سیستم win32k به سیستم شخص نفوذ کند.

این باگ به‌قدری مهم بوده که گوگل در مطلب خود آن را بسیار حیاتی اعلام کرده و ادعا می‌کند که تابه‌حال از این حفره استفاده‌های بسیار زیادی از سوی هکرها شده است. گوگل پس از کشف این حفره آن را به مایکروسافت گزارش داد و تنها پس از ۱۰ روز از این اعلام آن را به‌صورت علنی و عمومی فاش کرد، و این در حالی است که ردموندی ها هنوز فرصت کافی برای آماده کردن پچ امنیتی نداشته‌اند، البته گوگل پیش از اعلام علنی این مشکل، این باگ را در مرورگر کروم خود رفع کرده است اما کماکان ویندوز درخطر رخنه قرار دارد و همه از این موضوع باخبر شده‌اند.

البته گوگلی‌ها در افشای این باگ انصاف را رعایت کرده و طوری آن را اعلام کرده‌اند که کاربران عادی اطلاعات کافی از حمله احتمالی باخبر و هکرها نتوانند از آن استفاده کنند، درواقع گوگل در افشای خود کلی‌گویی کرده است. اما باید در نظر داشت که استفاده از این باگ به نرم‌افزار ادوبی فلش بستگی دارد، البته در به روز رسانی اخیر فلش این مشکل رفع شده است اما اگر کاربری فلش را به روز رسانی نکرده باشد بازهم به‌راحتی هکرها می‌توانند از این حفره استفاده کنند.

در ادامه این افشاگری ردموندی ها در وب‌سایت VentureBeat از این اقدام به شدت انتقاد کردند و سخنگوی این شرکت گفت:

microsoft_logo-svg

افشای این حفره از سوی گوگل باعث در خطر افتادن کاربران ما شده است، ما به تمام کاربران توصیه می‌کنیم که برای افزایش امنیت از ویندوز ۱۰ و مرورگر اج استفاده کنند.

درنهایت لازم به ذکر است که گوگل این کار را از سال ۲۰۱۳ آغاز کرده است و تنها پس از هفت روز اعلام خصوصی به شرکت باگ‌های موجود را به صورت عمومی افشا می‌کند، در آن زمان نیز کارشناسان زیادی این مدت زمان را برای رفع مشکلات موجود کوتاه می‌دانستند با این حال گوگل هنوز به این کار خود ادامه می‌دهد. در ادامه این افشاگری گوگل به کاربران این‌گونه توصیه کرده است:

google-logo-1200x630

ما کاربران را تشویق می‌کنیم تا قابلیت به‌روزرسانی خودکار را فعال و فلش خود را هر طور که مقدور است به‌روزرسانی کنند، همچنین این موضوع کمک می‌کند که هر زمان که پچ های امنیتی ویندوز در دسترس قرار گرفت سیستم به‌صورت خودکار آن را دریافت کند.

نظر شما در رابطه با این اقدام گوگل چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.