ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

سامانه ارزیابی جایگاه جهانی ایران در علم و فناوری رونمایی می‌شود

+

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات، سامانه ارزیابی جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان را طراحی کرد. به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری مهر، سامانه نما توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) و با پشتیبانی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری طراحی شده است.

این سامانه در جهت شناسایی، توصیف و گزارش درست و روزآمد جایگاه کشور در شاخص‌های کلیدی جهانی علم، فناوری و نوآوری تهیه شده که قرار است به زودی رونمایی شود. ارزیابی شاخص‌های ساختاری و روش‌شناسی حوزه علم و فناوری و نوآوری و نیز گزارش دهی از امتیاز و رتبه ایران در ابعاد گوناگون، از جمله ویژگی‌های این سامانه ملی است.

این شاخص‌ها در ۷ گروه جایگاه پژوهشگران، جایگاه نشریه‌های علمی، جایگاه مؤسسه‌ها در نظام‌های فراگیر رتبه‌بندی، نظام‌های موضوعی رتبه‌بندی و در نظام‌های رتبه‌بندی وبگاه‌ها، جایگاه ایران در نمایه‌های استنادی و جایگاه ایران در رتبه‌بندی‌های علم، فناوری و نوآوری دسته‌بندی شده‌اند. مدیران، سیاست‌گذاران و پژوهشگران علم، فناوری و نوآوری می‌توانند با نما به گزارش بیش از ۷۰ شاخص جهانی دسترسی یابند و از آن‌ها در تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری و پژوهش بهره برند.

در سامانه نما جایگاه ایران میان کشورهای منطقه و جهان گزارش می‌شود. از آنجایی که داده‌های تاریخی در برنامه‌ریزی‌ها کاربرد بسیاری دارند، روند جایگاه کشور در هر شاخص در چند سال گذشته نیز آمده است تا وضع موجود و روند تغییرات به کاربران اطلاع‌رسانی شود.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.