ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

قدیمی ترین سوزن جهان در سیبری کشف شد

+

روز گذشته وب‌سایت سیبرین تایمر در مطلبی خبر کشف یک سوزن با قدمت ۵۰ هزار سال را منتشر کرد که در جریان حفاری‌هایی در یک غار در منطقه سیبری یافت شده است.

inside_cave_close

این سوزن در غار دنیسووا در رشته‌کوه آلتایی سیبری جنوبی کشف شده است، این سوزن ۷ سانتیمتر طول دارد و از استخوان ساخته شده است نکته بسیار جالبی که در رابطه با این سوزن قابل‌توجه است این است که این سوزن مربوط به انسان‌های عصر مدرن نبوده و متعلق به انسان‌تبار دنیسووا است، انسان‌تبار دنیسووا نام جمعیتی از انسان‌تباران است که باقی‌ماندهٔ دو نفر از ایشان در غار دنیسووا در رشته‌کوه آلتایی سیبری جنوبی کشف شده است. پژوهشگران معتقدند این نوع از انسان که حدود ۳۰٬۰۰۰ تا ۵۰٬۰۰۰ سال پیش زندگی می‌کرده، با انسان خردمند هم‌زیستی داشته است. شواهد به‌دست‌آمده تنها بخشی از انگشت دست یکی از مادینگان جوان این‌گونه است.

inside_needle_close

در دسامبر سال ۲۰۱۰، گروهی از دانشمندان با بررسی ژن‌های استخوان انگشت این انسان‌تبار دنیسووا کشف کردند که این گروه با نئاندرتالها مربوط بوده و با نیاکان انسان‌های امروزی منطقه ملانزی وصلت کرده‌بودند این منطقه از کناره غربی اقیانوس آرام شرقی تا دریای آرافورا در شمال و شمال شرقی استرالیا ادامه دارد.

آقای میکائیل شانکوو در رابطه با این کشف می‌گوید:

این منحصربه فردترین یافته ما در این فصل است که می‌توان آن را شگفت‌انگیز خواند، این سوزن را می‌توان باستانی‌ترین سوزن در تاریخ نامید.

در رابطه با استخوان استفاده‌شده در ساخت این سوزن هنوز به‌طور واضح مشخص نیست که مربوط به چه جانداری است اما کاوشگران تصور می‌کنند که مربوط به یک پرنده بزرگ بوده است.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.