ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

آیفون هفت ۳۲ گیگابایتی حافظه کندتری دارد! اما چرا این موضوع مهم نیست!؟

+

شاید نسخه کم‌حافظه آیفون سرعت حافظه کمتری نسبت به باقی نسخه‌ها داشته باشد، ولی در مصرف روزمره احتمالاً تجربه متفاوتی نداشته باشید. برای بررسی تخصصی این موضوع در ادامه با ویاتک همراه باشید.

اگر چندان اهل ولخرجی نیستید ممکن است تصمیم گرفته باشید نسخه ۳۲ گیگابایتی آیفون ۷  را خریداری کنید. اگر شما نگران این هستید که شاید سرعت حافظه کمتری را تجربه کنید باید بگوییم این موضوع از نظر فنی درست است.

تراشه‌های حافظه-کم (طراحی‌شده برای حافظه‌ی کم) در انجام دادن کارها نسبت به تراشه‌های حافظه-زیاد کمی آهسته‌تر عمل می‌کنند. این با تعداد کانال‌های موازی استفاده‌شده در حافظه SSD که در تمامی گوشی‌ها قرار گرفته است، ارتباط دارد. از جمله آیفون‌های اپل. ظرفیت‌های بالاتر می‌توانند کانال‌های بیشتری داشته باشند و کانال‌های بیشتر معادل سرعت بالاتر است.

در مصرف روزمره چه آیفون ۳۲ و چه آیفون ۲۵۶ گیگابایتی داشته باشید شما در بیشتر مواقع تجربه یکسانی خواهید داشت. کمی بیشتر توضیح می‌دهیم.

iphone-7-home-button-1-780x521

سرعت خواندن مهم تر از سرعت نوشتن است!

طبق تست‌های اولیه توسط Basemark OS II  بر روی آیفون ۳۲ گیگابایتی و ۱۲۸ گیگابایتی، سرعت خواندن آیفون هفت ۳۲ گیگابایتی کمتر از نسخه‌ی دیگر بود. ولی سرعت خواندن است که اهمیت دارد. سرعت بالا آمدن گوشی و همین‌طور اجرا کردن یک اپلیکیشن به سرعت خواندن مربوط می‌شود. و آیفون هفت ۳۲ گیگابایتی به همان سرعت نسخه‌ی ۲۵۶ گیگابایتی بوت می‌شود. و همین‌طور بیشتر فعالیت‌های روزانه شما مانند فیلم دیدن، یا بازی کردن به سرعت خواندن از SSD مربوط می‌شود.

سرعت کمتر در نوشتن اذیتتان نمی‌کند

بگذارید کمی واضح‌تر بگوییم. گوشی شما مستقیماً اطلاعات را در SSD ذخیره نمی‌کند. مثل وقتی‌که عکس می‌گیرید یا صدا ضبط می‌کنید گوشی اطلاعات را بر روی حافظه داخلی ذخیره می‌کند. به‌هرحال این عملیات حجم کمی از مقدار حجمی که SSD می‌تواند در ثانیه انتقال دهد را اشغال می‌کند.

SSD ها می‌توانند اطلاعات را با سرعت صدها مگابایت بر ثانیه بنویسند. ضبط کردن ویدئوی ۴K سنگین‌ترین کاری است که به بیشترین سرعت نوشتن احتیاج دارد. بااین‌حال فقط ۳۰ مگابایت بر ثانیه نیاز دارد که حتی نزدیک سقف نوشتن در گوشی شما نمی‌شود. پس سرعت بالاتر هیچ فرقی در این مورد ایجاد نمی‌کند.

بگذارید یک مثال دیگر بزنیم. برای انتقال دادن اطلاعات از رایانه شخصی به گوشی وقتی به صورت فیزیکی گوشی به کامپیوتر وصل است (با کابل نوری) سرعتی که شما می‌توانید با آن انتقال بدهید چون کابل USB 0.2 است، ۶۰ مگابایت بر ثانیه است (البته در تئوری بلکه در حالت عادی ۴۰ مگابایت بر ثانیه است) پس سرعت انتقال کابل از سرعتی که SSD گوشی شما می‌تواند انتقال دارد کمتر است. پس این مورد هم مشکلی ایجاد نمی‌شود.

iphone-7-plus-deep-blue-header

حجمی را بگیرید که می‌خواهید استفاده کنید!

وقتی شما یک ایفون ۳۲ گیگابایتی می‌خرید معنای آن این است که قصد ندارید تعداد زیادی فیلم با کیفیت HD بر روی آن بریزید. اگر چنین قصدی دارید حداقل به نسخه ۱۲۸ گیگابایتی فکر کنید.

نتیجه گیری

سرعت نسخه‌ی ۳۲ گیگابایتی آیفون ۷ در نوشتن کمتر از دو نسخه دیگر است. ولی فقط در تئوری این تفاوت حس می‌شود و در استفاده روزمره این اختلاف اذیتتان نمی‌کند!

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.