ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

احتمالاً به زودی می‌توانید رایانه خود را تنها با استفاده از چشمانتان کنترل کنید

+

این یک پروژه علمی-تخیلی نیست، ما هم اکنون در قرن ۲۱ هستیم و کنترل رایانه با استفاده از حرکت چشم به زودی امکان‌پذیر می‌شود و به واقعیت تبدیل خواهد شد. Eyefluence یک شرکت فناوری بوده که در دره سیلیکون ساکن است و بر روی پروژه‌ای کار می‌کند که کنترل رایانه بدون دست را فراهم می‌آورد. وب‌سایت TechCrunch به تازگی گزارش داده است تیمی که بر روی این پروژه کار می‌کنند به هدف خود نزدیک شده و حتی چند نمونه آزمایشی را نیز به مرحله تولید رسانده‌اند! این تجهیزات آزمایشی در واقع به صورت یک‌سری سنسور و دوربین بر روی عینک‌های واقعیت ترکیب شده (مانند هالولنز مایکروسافت یا گوگل گلس) نصب می‌شوند و می‌توانند چیزی را که شما به آن نگاه می‌کنید رهیابی کرده و شناسایی کنند.

تیمی که بر روی این پروژه کار می‌کنند اعلام کرده‌اند که این فناوری جدید می‌تواند در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال شما می‌توانید یک لباس را تنها با حرکت دادن چشم سفارش دهید و یا این‌که تصویری از آن لباس را برای دوستانتان ارسال کنید، شما می‌توانید تمامی این کارها را بدون این‌که حتی یک انگشت خود را بلند کنید انجام دهید! جیم مارگراف، مدیر عامل این شرکت می‌گوید این سیستم کنترل چشمی سریع‌تر از هر چیزی که فکر می‌کنید عمل می‌کند. تا به امروز برخی از شرکت‌ها فناوری‌های مشابهی را معرفی و روانه بازار کرده‌اند اما مدیر عامل Eyefluence می‌گوید این تکنولوژی جدید که توسط شرکتش توسعه یافته، هیچ‌گونه تاخیر و مشکل جانبی نخواهد داشت.

به نظر می‌رسد که راز این فناوری در تکیه این شرکت بر بیومکانیک نهفته است. آن‌طور که تیم توسعه دهنده می‌گویند، رابط کاربری این فناوری مشروط به رابطه چشمی-مغزی خواهد بود و به نظر می‌رسد با توجه به این رابطه چشمی-مغزی، با یک فناوری بسیار جالب و مرموز مواجه هستیم.

اوایل سال جاری میلادی، جیم مارگراف، مدیر عامل این شرکت به وب‌سایت VentureBeat گفت:

jim marggraff

ما می‌خواهیم به چشمان شما اجازه دهیم کاری را انجام دهند که همیشه انجام می‌دادند. ما نمی‌خواهیم چشم شما را مجبور کنیم کاری عجیب و غیر عادی را انجام دهد. ما یک رابط کاربری بسیار کامل را در ناحیه دید چشمی عادی شما توسعه داده‌ایم، بنابراین به اندازه‌ای که می‌توانید چشمانتان را تکان بدهید و ببینید، سریع است و اصلاً خسته کننده نیست. ما همچنین به میزان داده‌ها و اطلاعاتی که در واقعیت مجازی شما را احاطه می‌کنند نیز فکر کرده‌ایم. شما در واقعیت مجازی می‌توانید اطراف خود را پُر از اطلاعات مختلف کنید و ما این را می‌بینیم و می‌دانیم. ما تغییراتی که در چگونگی پردازش اطلاعات، حل مشکلات، یادگیری و ارتباطات انسان‌ها به وجود آمده را می‌بینیم و فناوری خود را بر پایه این موارد توسعه داده‌ایم.

این شرکت به وب‌سایت TechCrunch اعلام کرده که در نظر دارد تا در آینده نزدیک با شرکت‌های بزرگ وارد مذاکره شود تا فناوری کنترل چشمی را در محصولات جدید این شرکت‌ها جای دهد اما آن‌ها در حال حاضر به شرکت، شخص و یا وقت خاصی اشاره نکرده‌اند.

نظر شما در مورد این فناوری چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.